15.10.2021

Na ile może wystarczyć oferta deweloperów?

Już od pewnego czasu w niektórych miastach, ze względu na ogromny popyt, deweloperzy nie nadążają z uzupełnianiem swojej oferty mieszkaniowej. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili więc sprawdzić, jak sytuacja wyglądała w trzecim kwartale bieżącego roku.

Dane portalu RynekPierwotny.pl wskazują, że w niektórych lokalizacjach deweloperzy mają kłopoty z odbudową swojej oferty rynkowej. Przykładowo, na terenie Warszawy roczny spadek podaży nowych mieszkań (październik 2020 r. – październik 2021 r.) wyniósł aż 26%. Jeszcze większą ujemną zmianę (-39%) odnotowano w przypadku wrocławskiego rynku pierwotnego. Na trzecim rynku z krajowego podium (Kraków), przez rok oferta nowych „M” zmniejszyła się o 5%. Warto zatem sprawdzić, czy obecny poziom sprzedaży jest wysoki w stosunku do liczby dostępnych lokali.

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl na podstawie największej w Polsce bazy ofert deweloperskich obliczyli, jaką część całkowitej podaży stanowiły nowe mieszkania sprzedane w III kw. 2021 r. Taki wynik został oparty na średniej podaży z trzech miesięcy (lipca, sierpnia oraz września 2021 r.). Rezultaty obliczeń dotyczące największych krajowych rynków prezentują się następująco:

  • Bydgoszcz – mieszkania sprzedane w III kw. 2021 r. stanowiły 36% całej oferty deweloperów
  • Gdańsk – mieszkania sprzedane w III kw. 2021 r. stanowiły 48% całej oferty deweloperów
  • Katowice – mieszkania sprzedane w III kw. 2021 r. stanowiły 42% całej oferty deweloperów
  • Kraków – mieszkania sprzedane w III kw. 2021 r. stanowiły 32% całej oferty deweloperów
  • Łódź – mieszkania sprzedane w III kw. 2021 r. stanowiły 35% całej oferty deweloperów
  • Poznań – mieszkania sprzedane w III kw. 2021 r. stanowiły 33% całej oferty deweloperów
  • Warszawa – mieszkania sprzedane w III kw. 2021 r. stanowiły 40% całej oferty deweloperów
  • Wrocław – mieszkania sprzedane w III kw. 2021 r. stanowiły 50% całej oferty deweloperów

Powyższe wyniki wskazują, że w razie braku nowych inwestycji, cała krakowska oferta deweloperów wyprzedałaby się przez zaledwie trzy kwartały (pod warunkiem utrzymania sprzedaży z III kw. 2021 r.). W przypadku Wrocławia, analogiczny wynik byłby jeszcze mniejszy (2 kwartały).

Do błyskawicznej wyprzedaży oferty deweloperów oczywiście nie dojdzie, bo cały czas wprowadzają oni na rynek nowe projekty. Czysto teoretyczne wyniki tłumaczą natomiast, dlaczego oprócz presji związanej z rosnącymi kosztami widoczna jest też popytowa presja na ceny nowych mieszkań.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

***

RynekPierwotny.pl – największy ogólnopolski portal zawierający oferty mieszkań i domów od deweloperów. Od ponad 12 lat pomaga osobom szukającym w wyborze i zakupie własnego „M”. Serwis zawiera oferty: domów, mieszkań, lokali użytkowych oraz lokali inwestycyjnych. Swoich klientów wspiera również poradami ekspertów oraz bazą wiedzy zawierającą najważniejsze kwestie związane z zakupem mieszkania na rynku pierwotnym.

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami!

+48 32 203 89 30 / biuro@ign.org.pl