08.11.2021

Za ile kupimy dzisiaj nowy dom?

Nowe warszawskie domy obecnie cechują się już średnią ceną około 8400 zł/mkw., która może wydawać się wysoka dla wielu kupujących. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, jak sytuacja wygląda na terenie innych dużych miast.

 Eksperci portalu RynekPierwotny.pl niedawno przygotowali krótką i ciekawą analizę na temat oferty nowych domów z Warszawy. Dane portalu wskazują, że deweloperzy przeciętnie wyceniają budynki jednorodzinne na kwotę ok. 8500 zł/mkw. Taka stawka za stołeczny dom (zwykle w stanie deweloperskim) wydaje się stosunkowo wysoka. Pytanie, czy w innych dużych miastach jest o wiele taniej.

Po sprawdzeniu danych RynekPierwotny.pl okazuje się, że średnia ofertowa cena 1 mkw. nowych domów na terenie poszczególnych miast wynosiła w sierpniu 2021 roku:

  • Warszawa – 8412 zł
  • Kraków – 11 435 zł
  • Łódź – 5565 zł
  • Poznań – 6932 zł
  • Wrocław – 6848 zł
  • Gdańsk – 6684 zł

Wynik dotyczący Krakowa z pewnością może dziwić. Warto jednak pamiętać, że jest on rezultatem szybkiej wyprzedaży tańszych domów widocznej na poniższym wykresie. Jeszcze w czerwcu 2021 r. średnia cena za 1 mkw. krakowskich nowych domów wynosiła 6431 zł. Można oczekiwać, że z czasem ofertowa stawka wróci do zbliżonego poziomu.

Poniższy wykres wskazuje również, że deweloperzy potrzebują czasu, aby odtworzyć wcześniejszą ofertę domów po wiosennej wyprzedaży. Wzrost liczby takich budynków jednorodzinnych niedawno był widoczny w Poznaniu i Łodzi. W sierpniu odrobinę powiększyła się warszawska oferta. Podażowy regres wciąż był widoczny na terenie Krakowa, Wrocławia i Gdańska. Pod koniec sierpnia 2021 r. klienci deweloperów mieli do wyboru następującą liczbę domów: Warszawa – 212, Kraków – 24, Łódź – 129, Wrocław – 81, Poznań – 129, Gdańsk – 19. Znacznie więcej nowych domów znajdziemy pod wspomnianymi miastami.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

***

RynekPierwotny.pl – największy ogólnopolski portal zawierający oferty mieszkań i domów od deweloperów. Od ponad 12 lat pomaga osobom szukającym w wyborze i zakupie własnego „M”. Serwis zawiera oferty: domów, mieszkań, lokali użytkowych oraz lokali inwestycyjnych. Swoich klientów wspiera również poradami ekspertów oraz bazą wiedzy zawierającą najważniejsze kwestie związane z zakupem mieszkania na rynku pierwotnym.

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami!

+48 32 203 89 30 / biuro@ign.org.pl