27.08.2021

Poprawiła się dostępność mieszkań na wynajem dla „Kowalskiego”, ale wciąż jest ona bardzo niska. Jak Polska wygląda na tle innych krajów?

W 2021 r. czynsze rosły wolniej od zarobków. Jednak wciąż najem mieszkania jest bardzo drogi. Prawdopodobnie tylko w ośmiu krajach na świecie jest gorzej niż u nas!

W ubiegłym roku z powodu pandemii COVID-19 (m.in. przejścia uczelni na tryb zdalny), spadł popyt na mieszkania na wynajem. W efekcie spadły czynsze m.in. w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Jednak w tym roku rynek najmu ożywił się. Świadczą o tym dane GUS dotyczące wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych. Jednym z czynników wpływających na wysokość inflacji są opłaty na rzecz właścicieli, czyli czynsz. Według GUS, w lipcu był on o 4,1% wyższy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Za to przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto było aż o 8,7% wyższe. Oznacza to, że – przynajmniej statystycznie – dostępność mieszkań na wynajem, czyli relacja czynszów do zarobków, trochę się poprawiła.

Niestety, wciąż jest bardzo niska. Zauważa to brytyjski portal finansowy Money.co.uk, który przeanalizował czynsze najmu trzypokojowego mieszkania oraz zarobki w ponad 50 krajach na świecie (informacji na ten temat dostarczył portal statystyczny Numbeo).

Według Money.co.uk z największym wydatkiem na wynajem trzypokojowego mieszkania trzeba się liczyć w Hongkongu. Czynsz wynosi tu średnio 2760 funtów, czyli niemal 15 tys. zł! Tę niebotyczną cenę portal tłumaczy tym, że 7,5 mln mieszkańców tego miasta-państwa ściśniętych jest na zaledwie 1,1 tys. km kw. Dla porównania obszar Warszawy to 517 km kw.

Podobnie jest w Singapurze, gdzie czynsz kosztuje średnio 2253 funtów. Grunty pod nowe budynki mieszkalne są tu dosłownie na wagę złota.

Trzecim najdroższym dla najemców krajem na świecie jest… Szwajcaria, która słynie z bardzo wysokich cen nieruchomości. Money.co.uk podaje, że średni miesięczny czynsz za trzypokojowe mieszkanie wynosi ok. 1900 funtów, czyli ponad 10 tys. zł. Taniej niż w Szwajcarii jest m.in. w Katarze i Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), które znalazły się w pierwszej dziesiątce najdroższych dla najemców krajów świata.

A Polska? W zestawieniu zajmuje 32 miejsce ze średnim czynszem w wysokości 674 funtów, czyli ok. 3,6 tys. Zł. Pokrywa się to ze średnią ofert mieszkań trzypokojowych w portalu GetHome.pl. Nieco taniej niż w Polsce jest m.in. u naszych południowych sąsiadów – w Czechach i Słowacji.

–  Co z tego, że pod względem wysokości czynszu Polska wciąż jest jednym z najtańszych krajów na świecie. Problem w tym, że jeśli chodzi o relację czynszu do zarobków nasz kraj jest już w światowej czołówce! – komentuje ekspert portalu GetHome.pl Marek Wielgo.

Money.co.uk zwraca uwagę, że w najgorszej sytuacji pod tym względem są najemcy w Azerbejdżanie, gdzie czynsz za trzypokojowe mieszkanie pochłania aż 71,5% ich średnich zarobków.

Autorzy analizy wskazują, że w naszym kraju, który w rankingu zajął 10 miejsce, czynsz stanowi blisko 52% przeciętnego dochodu. Według tego portalu wynosi on 1303 funty. W przeliczeniu na naszą walutę jest to niespełna 7 tys. zł, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi średnie wynagrodzenie brutto w Warszawie, Krakowie i Gdańsku.

Autor: Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami!

+48 32 203 89 30 / biuro@ign.org.pl