18.10.2021

Nowe mieszkania cały czas drożeją. Wrzesień nie przyniósł niespodzianki.

Raport cenowy wrzesień 2021

Ceny mieszkań we wrześniu ponownie poszły w górę. W jakich miastach lokale drożały najszybciej? Czytaj więcej na RynekPierwotny.pl!

Ceny nowych mieszkań w największych polskich miastach cały czas rosną. Wrześniowy monitoring nie przyniósł zmian. Najszybciej drożały lokale we Wrocławiu, Łodzi i Warszawie. Mimo to zainteresowanie kupujących nie maleje, a deweloperzy w dalszym ciągu mają problem z uzupełnianiem oferty.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak wyglądały ceny mieszkań we wrześniu w największych polskich miastach
  • jakie dzielnice cieszyły się największą popularnością
  • czy rosnące ceny nieruchomości zniechęcają kupujących 

Jak wskazuje Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl we wrześniu ponownie odnotowano zwyżki cen na wszystkich sześciu monitorowanych głównych rynkach nieruchomości w kraju. Jak dodaje „Tylko w Poznaniu wzrost okazał się symboliczny rzędu niespełna promila. W pozostałych pięciu metropoliach stawki za mkw. nowych mieszkań poszybowały w sposób zdecydowany, co niestety przywraca obawy o postępującą kreację bańki cenowej. Tym samym stawki ofertowe w przypadku wszystkich badanych lokalizacji osiągnęły swoje rekordowe poziomy.”

Co więcej, Wrocław z wręcz gigantycznym i rekordowym miesięcznym skokiem cen o blisko 6% dołączył do elitarnego grona polskich miast, których cena przekroczyła granicę 10 000 zł/mkw. Z kolei najprościej policzona średnia wzrostów dla wszystkich analizowanych metropolii wyniosła we wrześniu aż 2,1%. Jest to tempo wzrostów odpowiadające rocznej zwyżce o ponad 28 proc.

Poza Wrocławiem także w Łodzi stawki mkw. nowych mieszkań rosły jak na drożdżach w tempie blisko 3,5%, w Warszawie o 1,4% i Gdańsku – 1,2%. Tak silne zwyżki są głównie skutkiem wprowadzenia nowych inwestycji z wyższej i najwyższej półki, co szczególnie zaważyło na cenowych statystykach Wrocławia i Łodzi.   

Przyjrzyjmy się więc jak sytuacja wyglądała w poszczególnych miastach.

Ceny mieszkań we Wrocławiu

Sytuacja w stolicy Dolnego Śląska wyglądała szczególnie ciekawie. Jak wskazuje ekspert „ponieważ jednomiesięczny skok stawek 1 mkw. w mieszkaniówce o prawie 6% nie zdarza się często, samo nasuwa się pytanie, co też mogło wywołać tego rodzaju zdarzenie. Jak się okazuje, był to niemal wyłącznie skutek wprowadzenia do sprzedaży jednej inwestycji – Rezydencji Bankowej. Ceny ofertowe za mkw. lokalu wahają się tu od 19 do ponad 33 tys. zł, a średnia stawka to prawie 25 tys. zł. Takie ceny dotyczą nawet na rynku stołecznym wyłącznie apartamentów luksusowych.”

Mimo wzrostów cen, we wrześniu z wrocławskiego rynku zniknęło prawie cztery razy więcej ofert, niż w tym samym czasie zostało wprowadzonych do sprzedaży. Na koniec miesiąca użytkownicy portalu RynekPierwotny.pl mieli do wyboru prawie 4600 nieruchomości od deweloperów.

Największą popularnością wśród szukających cieszyły się takie dzielnice jak:  Psie Pole i Śródmieście.

Ceny mieszkań - Wrocław

Ceny mieszkań w Łodzi

Także w Łodzi skok cen o grubo ponad 3% został wypracowany głównie przez dwie inwestycje z wyższej półki – Nawrot 34 i Tuwima Sky ze średnimi cenami blisko 10 tys. zł/mkw. Być może to właśnie Łódź już niebawem będzie kolejną polską metropolią ze stawkami metra kwadratowego nowych mieszkań powyżej tej okrągłej granicy.

Warto zaznaczyć, że średnia cena ofertowa na metrze łódzkich lokali wzrosła aż o ponad 600 zł, na przestrzeni ostatniego półrocza. Tym niemniej Łódź jako jedyne z analizowanych miast we wrześniu uniknęło nierównowagi popytowo-podażowej. W tym czasie na lokalny rynek trafiło 579 nowych lokali a zniknęło 431.

Użytkownicy portalu RynekPierwotny.pl najczęściej pytali o nieruchomości zlokalizowane w dzielnicach: Polesie, Śródmieście i Bałuty.

ceny mieszkań - Łódź

Ceny mieszkań w Warszawie

W stolicy średnia cena metra kwadratowego wzrosła o ok. 1,5% miesiąc do miesiąca, coraz mocniej zbliżając się do granicy 12 000 zł/mkw. Za wzrosty w głównej mierze odpowiedzialna była wyprzedaż lokali z niższej półki oraz pojawienie się na rynku droższych inwestycji premium.

Warto zauważyć, że od początku bieżącego roku średnia stawka na metrze warszawskiego lokum wzrosła o ponad 1000 zł. Pomimo tego, że deweloperzy wprowadzili na lokalny rynek ponad 1200 ofert nowych nieruchomości to nie udało im się zrównoważyć oferty, z której zniknęło w tym czasie prawie 1400 ofert. Na koniec miesiąca użytkownicy portalu RynekPierwotny.pl miały do wyboru nieco ponad 9 000 lokali deweloperskich.

We wrześniu zainteresowaniem osób poszukujących cieszyły się takie dzielnice jak: Bemowo, Wawer i Włochy.

ceny mieszkań - Warszawa

Ceny mieszkań w Gdańsku

Gdańsk to czwarte pod względem kolejności miasto, w którym ceny ofertowe najszybciej rosły. We wrześniu wzrost wyniósł 1,2%, co finalnie przełożyło się na poziom 10186 zł/mkw. Oznacza to, że średnio na zakup mieszkania w stolicy woj. pomorskiego trzeba było przeznaczyć ponad 546 tys. zł. O ponad 30 tys. zł więcej niż na początku tego roku.

W ciągu ostatniego miesiąca na rynek trafiły 384 nowe lokale. Deweloperzy w tym czasie sprzedali ich 432. Na koniec miesiąca szukający mieli do wyboru prawie 2700 gdańskich ofert. Największe zainteresowanie zaobserwowano w dzielnicach: Zaspa Rozstaje, Nowy Port i Letnica.

Gdańsk - ceny mieszkań

Ceny mieszkań w Krakowie

Stolica woj. małopolskiego we wrześniu, była jednym z miast w którym najmocniej zaznaczyła się nierównowaga popytu nad podażą. Tylko w ciągu ostatnich czterech tygodni z krakowskiego rynku zniknęło ponad 700 lokali. W ich miejsce deweloperzy wprowadzili tylko nieco ponad 400. Najszybciej sprzedawały się najtańsze oferty z ceną metra kwadratowego do 7 tys. zł oraz w przedziale 8-9 tys. zł/mkw.

Na koniec września szukający mieli w Krakowie do wyboru 6150 ofert nowych nieruchomości. Największym zainteresowaniem cieszyły się takie lokalizacje jak: Mistrzejowice, Wzgórza Krzesławickie oraz Grzegórzki.

Kraków - ceny mieszkań

Ceny mieszkań w Poznaniu

W poprzednim miesiącu Poznań był jedynym miastem, z analizowanych sześciu, w którym wzrost cen był symboliczny. Wyniósł tylko o 0,08%. Tym samym średnia stawka metra kwadratowego w stolicy Wielkopolski wyniosła 8274 zł / mkw.

Największym zainteresowaniem cieszyła się oferta lokali do 7 tys zł/mkw. oraz w segmencie 10-12 tys zł/mkw. Do dyspozycji kupujących na portalu RynekPierwotny.pl było prawie 3900 ofert od deweloperów.

Największy popyt eksperci portalu RynekPierwotny.pl zaobserwowali w dzielnicach Nowe Miasto i Wilda.

Ceny mieszkań - Poznań

Klienci w dalszym ciągu zainteresowani zakupem

Wyraźna przewaga wolumenów lokali przez deweloperów sprzedanych nad nowo wprowadzonymi w sierpniu, niestety w kolejnym miesiącu nie uległa większym zmianom.

We wrześniu nowe oferty na wszystkich monitorowanych rynkach pojawiły się w liczbie zaledwie 3208 jednostek, natomiast sprzedaż wyniosła aż 4270 lokali, czyli grubo ponad tysiąc więcej. Okazuje się więc, że pomimo postępującej drożyzny na rynku mieszkań z pierwszej ręki, ceny nie osiągnęły jeszcze poziomu, który mocniej by wpłynął na zachowania klientów.

We wrześniu ponownie miastem z istotną zmianą in minus średniej powierzchni mieszkań oferowanych przez deweloperów okazał się Wrocław. Wynosi ona obecnie w stolicy Dolnego Śląska już tylko 51,9 mkw., czyli o kolejny metr kwadratowy mniej miesiąc do miesiąca i aż 3 mkw. mniej licząc kwartał do kwartału. Nietrudno się domyślić, że to inwestycja Rezydencji Bankowej ponownie skurczyła średni metraż w ofercie deweloperskiej Wrocławia.

Inne lokalizacje tym razem nie zanotowały większych zmian, jednak bez wielkich nadziei na odwrócenie trendu kurczenia się lokali w ofercie deweloperskiej w czasach niczym nie skrępowanej hossy na pierwotnym rynku mieszkaniowym.

Źródło: RynekPierwotny.pl

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami!

+48 32 203 89 30 / biuro@ign.org.pl