02.09.2020

Mieszkanie Plus w Wielkopolsce

Jak wygląda realizacja programu Mieszkaniu Plus w Wielkopolsce? Gdzie oddano już pierwsze mieszkania? Sprawdziliśmy – przeczytaj!

Mieszkanie Plus w Wielkopolsce

366 mieszkań oddanych do użytkowania w Jarocinie i 36 w Kępnie to wielkopolski bilans projektu Mieszkanie dla Rozwoju. W sumie w mieszkaniach wynajętych na preferencyjnych zasadach zamieszkało ok. 1200 osób, głównie rodziny z dziećmi. Inwestycje w Poznaniu – zapowiadane jako priorytetowe w ubiegłym roku – utknęły na etapie negocjacji PFR Nieruchomości z Urzędem Miasta Poznania i PKP.

Narodowy Program Mieszkaniowy został przyjęty przez rząd w 2016 roku i zakłada trzy formy wsparcia budownictwa mieszkaniowego w ramach pakietu Mieszkanie Plus. Po pierwsze program wsparcia budowy mieszkań komunalnych dla najuboższych, po drugie program społecznego budownictwa czynszowego, realizowany przez towarzystwa budownictwa społecznego i spółdzielnie mieszkaniowe i po trzecie program, który zakłada budowę na zasadach rynkowych dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, także z możliwością dojścia do własności. Rynkowa część programu jest finansowana przez Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego, a za jego realizację odpowiada spółka PFR Nieruchomości. Zasady najmu określają procedury uchwalone przez radę gminy, w której realizowana jest inwestycja, a najemcy mogą przez 15 lat korzystać z dopłat do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Jarocin i Siedlemin pierwsze w Polsce

Pierwsze 96 mieszkań na wynajem wybudowanych w ramach programu Mieszkanie Plus powstało w 2018 roku Siedleminie – wsi położonej niedaleko Jarocina. Kolejne inwestycje zrealizowano na trenie Jarocina – 42 mieszkania przy ul. Leszczyce (2018 rok) oraz 228 mieszkań przy ul. Siedlemińskiej. W tej ostatniej lokalizacji inwestycja przebiegała w dwóch etapach – pierwszy zakończył się w 2018 roku, a drugi (108 mieszkań) wiosną tego roku. W czerwcu lokatorzy zaczęli się wprowadzać . Mieszkania są wykończone pod klucz – mają panele na podłogach, płytki i armaturę w łazience i częściowo urządzoną kuchnię. Najemcy mieszkań w Jarocinie mają do dyspozycji lokale trzypokojowe (55 m2) oraz dwupokojowe (35 m2) w zabudowie szeregowej. Czynsz wynosi 12 zł za m2 na wsi i 12,50 zł za m2 w mieście. W przypadku 55-metrowego mieszkania daje to czynsz najmu na poziomie niecałych 700 zł na miesiąc, a przy wynajmie 35-merowego lokum ok. 440 zł.

Siedlemin Mieszkanie Plus
Siedlemin, ul. Główna – 96 mieszkań, inwestycja zakończona w połowie kwietnia 2018 r. Źródło: jarocinbuduje.pl

Kępno z opcją dojścia do własności

Dwa pięciokondygnacyjne budynki z 36 mieszkaniami na wynajem powstały w Kępnie. Czynsz najmu ustalono na poziomie 15 zł m2, a w opcji z dojściem do własności na 30 zł m2. Mieszkania są 2- i 3- pokojowe (średnia powierzchnia to 50 m2). Zatem czynsz za wynajem 50-metrowego mieszkania to 750 zł, a wraz z opłatą za dojście do własności 1500 zł miesięcznie. W kępińskiej inwestycji powstało również kilka kawalerek oraz lokale użytkowe na parterze. Każdy najemca ma do dyspozycji nieodpłatne miejsce parkingowe oraz komórkę lokatorską.

Kępno Mieszkanie Plus
Kępno – oddane mieszkania. Źródło: mplus.pl

Kiedy Mieszkanie Plus w Poznaniu?

Program Mieszkanie Plus w Poznaniu miał nabrać tempa w tym roku, tymczasem budowa mieszkań na wynajem dla poznaniaków – zapowiadana ponad rok temu – wciąż jest na etapie negocjacji między uczestnikami projektu. PFR Nieruchomości prowadzi rozmowy z kontrahentami tj. z Urzędem Miasta Poznania oraz PKP, które jest właścicielem gruntów, i na tym etapie nie udziela informacji o szczegółach.

Zgodnie z dotychczasowymi zapowiedziami rozważane są trzy lokalizacje dla przyszłych inwestycji w Poznaniu:  nowa dzielnica Wolne Tory oraz nieruchomości przy ul. Żelaznej i Północnej. Największy potencjał inwestycyjny mają Wolne Tory, ale tam dodatkowo konieczne jest uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla całej dzielnicy. W marcu 2017 r. została podjęta uchwała rady miasta w sprawie rozpoczęcia prac nad projektem, w kwietniu 2017 r. odbyły się konsultacje z mieszkańcami, a jesienią 2018 powstałą koncepcja zagospodarowania dzielnicy. Wiosną tego roku projekt planu przeszedł etap opiniowania wewnętrznego z jednostkami Urzędu Miasta. Obecnie trwają prace nad analizą złożonych opinii. Projekt planu ma być dalej procedowany w częściach, jednak nie sposób ocenić, kiedy nastąpi jego uchwalenie.

Źródło: RynekPierwotny.pl

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami!

+48 32 203 89 30 / biuro@ign.org.pl