03.06.2022

Mieszkania deweloperskie już się kurczą?

Spadek powierzchni nowych „M” może być naturalną odpowiedzią na ograniczoną dostępność cenową mieszkań. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, czy takie zjawisko obecnie jest już widoczne na największych rynkach.

Trwający już od ponad pół roku spadek zdolności kredytowej polskich rodzin oraz singli ma znaczący wpływ na rynek mieszkań. Warto zdawać sobie sprawę, że negatywne z punktu widzenia klientów firm deweloperskich zmiany były widoczne znacznie wcześniej. Mowa o stopniowym pogorszeniu się relacji pomiędzy kosztami zakupu nowych „M” i poziomem wynagrodzeń. Odpowiedzią klientów firm deweloperskich na takie zjawisko może być poszukiwanie mniejszych lokali. Warto zatem sprawdzić, czy już od dłuższego czasu na największych rynkach pierwotnych widoczny jest spadek średniej powierzchni oferowanych „M”. Byłaby to modelowa reakcja deweloperów na ograniczone możliwości finansowe klientów.

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl na podstawie danych z największej w Polsce bazy ofert firm deweloperskich i systemu BIG DATA postanowili sprawdzić zmiany średniej powierzchni nowych lokali. W pierwszej kolejności, na pewno warto wziąć pod uwagę sytuację dotyczącą Warszawy. Dane portalu potwierdzają, że w skali niemal trzech lat (lipiec 2019 r. – kwiecień 2022 r.) widoczny był dość powolny, lecz systematyczny spadek średniej powierzchni oferowanych mieszkań. Chodzi o zmianę z 60,4 mkw. (VII 2019 r.) do 55,3 mkw. (IV 2022 r.).

Ciekawie prezentują się również informacje dotyczące pozostałych, wiodących rynków pierwotnych. W ich przypadku, miały miejsce następujące zmiany średniego metrażu oferowanych mieszkań deweloperskich:

  • Kraków – zmiana z 53,5 mkw. (lipiec 2019 r.) do 52,7 mkw. (kwiecień 2022 r.)
  • Łódź – zmiana z 58,1 mkw. (lipiec 2019 r.) do 52,2 mkw. (kwiecień 2022 r.)
  • Wrocław – zmiana z 53,6 mkw. (lipiec 2019 r.) do 53,9 mkw. (kwiecień 2022 r.)
  • Poznań – zmiana z 52,6 mkw. (lipiec 2019 r.) do 54,4 mkw. (kwiecień 2022 r.)
  • Gdańsk – zmiana z 57,2 mkw. (lipiec 2019 r.) do 54,8 mkw. (kwiecień 2022 r.)

Fakt, że w większości analizowanych miast spadła średnia powierzchnia nowego „M”, na pewno jest sugestywny. Wyniki dotyczące Wrocławia i Poznania mogły mieć związek z wykupem mniejszych lokali szybszym od wprowadzania ich na rynek. Warto obserwować kolejne dane na temat średniego metrażu nowych lokali w ogólnodostępnym systemie analitycznym BIG DATA RynekPierwotny.pl.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

***

RynekPierwotny.pl – największy ogólnopolski portal zawierający oferty mieszkań i domów od deweloperów. Od ponad 12 lat pomaga osobom szukającym w wyborze i zakupie własnego „M”. Serwis zawiera oferty: domów, mieszkań, lokali użytkowych oraz lokali inwestycyjnych. Swoich klientów wspiera również poradami ekspertów oraz bazą wiedzy zawierającą najważniejsze kwestie związane z zakupem mieszkania na rynku pierwotnym.

 

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami!

+48 32 203 89 30 / biuro@ign.org.pl