20.08.2021

Kupno mieszkania na studiach – inwestycja na chwilę czy na lata?

Wynajmowanie mieszkania przez cały okres studiów to spory wydatek. Nic więc dziwnego, że coraz więcej rodziców rozważa zakup lokum dla przyszłego żaka. Stojąc przed takim wyborem warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę mieszkania, ale przede wszystkim jego metraż. Jaki lokal lepiej wybrać – kawalerkę, studio czy może dwupokojowe? Na co jeszcze zwrócić uwagę decydując się na tak poważny krok? O to zapytaliśmy przedstawicieli największych firm deweloperskich.

Anna Wojciechowska, dyrektor sprzedaży i marketingu Robyg w Gdańsku i PoznaniuIdealne mieszkanie dla studenta, niezależnie od metrażu, powinno charakteryzować się dużą funkcjonalnością i powinno zapewniać odpowiednie warunki do nauki, pracy oraz wypoczynku. Przy odpowiedniej aranżacji wnętrza można taki efekt osiągnąć już na niewielkiej powierzchni.

– Przy wyborze mieszkania studenci kierują się w pierwszej kolejności ceną lokalu lub kwotą najmu, odległością do uczelni i dostępnością komunikacyjną. Kolejną istotną kwestią jest standard samego lokalu i okolica, w której się znajduje. Ważne, by umożliwiała aktywne spędzenie wolnego czasu. Studenci zwracają również uwagę na szereg udogodnień dostępnych w ramach danych inwestycji. Interesuje ich łatwy dostęp do infrastruktury handlowo-usługowej, dostęp do parkingów i wiat rowerowych. Z pewnością na mieszkania studenckie nadają się lokale usytuowane na osiedlach wpisujących się w ideę miast 15-minutowych, których liderem budownictwa w Polsce jest m.in. Robyg.

Michał Melaniuk, Dyrektor Zarządzający Inwestycjami Mieszkaniowymi w Cordia Polska i Prezes Zarządu Polnord SA

W roli studenckiego mieszkania sprawdzą się zarówno kawalerki, jak i większe mieszkania. Jeżeli jednak pozwalają na to możliwości finansowe, a przyszły lokator ma zamiar zamieszkać na stałe w mieście, w którym studiuje, warto przy wyborze nowego lokum uwzględnić perspektywę kolejnych 5-10 lat. Przy stale rosnących cenach nieruchomości większy metraż, który pozwoli na założenie rodziny bez przeprowadzki, to dobra lokata kapitału. Szczególnie ze względu na fakt, że kupując większe mieszkanie, możemy liczyć na opcję wynajmu wolnych pokoi przez innych studentów, co zoptymalizuje koszty utrzymania mieszkania czy spłaty kredytu.

Grzegorz Smoliński, Dyrektor Działu Sprzedaży w Dom Development

Wszystko zależy od zasobności portfela rodzica, bo to on finansuje zakup mieszkania dla studenta. Niemniej cały czas największą popularnością cieszą się mieszkania dwupokojowe z aneksem kuchennym oraz kawalerki. Jest to wygodna opcja dla studenta na czas nauki i przez pierwsze lata kariery zawodowej, jeszcze przed założeniem rodziny. Jest to także rozwiązanie korzystne finansowo. Po pierwsze, w przypadku finansowania kredytem wysokość raty małego mieszkania, nawet przy minimalnym wkładzie własnym, często jest zbliżona do kwoty wynajmu. Po drugie, nieruchomość w dużych aglomeracjach spełnia rolę inwestycji, lokaty kapitału, która w przyszłości może stać się źródłem przychodów. Jednak poza mniejszymi metrażami rodzice coraz częściej sięgają po większe mieszkania, zwykle 3-pokojowe, które pozwalają na wynajem jednego lub dwóch pomieszczeń i dzielenie się kosztami ze współlokatorami. Zaletą tego typu zakupu jest także jego długofalowość, gdyż większe mieszkanie starcza na dłużej, pozwala bezpiecznie i w komfortowych warunkach założyć rodzinę.

Łukasz Tekieli, dyrektor ds. sprzedaży Murapol SA

 

Rodzice kupujący mieszkanie dla studenta zastanawiają się nad powierzchnią, w jaką powinni zainwestować, a która bezpośrednio wpływa na finalną cenę zakupu. Kawalerki często wybierane są dla jedynaków oraz osób, które cenią sobie prywatność i spokój w szczególności, gdy ich stałe miejsce zamieszkania znajduje się w innym mieście. Właściciele nie planują czerpać zysków z wynajmu mieszkania w czasie nauki studenta, jednak chcą mieć taką możliwość po jej zakończeniu. Z kolei inwestujący w lokale 2- lub 3- pokojowe to najczęściej rodzice posiadający więcej niż jedno dziecko. Dzięki temu mogą zapewnić mieszkanie dla rodzeństwa, ale także czerpać zyski z wynajmu wolnych pomieszczeń. Takie rozwiązanie pomaga osobom finansującym zakup mieszkania kredytem bankowym, na spłacanie rat za pomocą środków wpływających z najmu. Mieszkania z układem wielopokojowym są również odpowiednią inwestycją dla chcących korzystać z mieszkania po studiach, gdzie liczbę podnajmowanych pokoi łatwo dostosować do aktualnej sytuacji rodzinnej.

Andrzej Gutowski, wiceprezes RONSON Development

Patrzymy na kwestię mieszkań dla młodych przed pryzmat 20 – stu lat doświadczenia. Wielu naszych klientów kupuje dzisiaj mieszkania dla swoich dzieci. Taki zakup spełnia często dwie funkcje: inwestycyjną – jako bezpieczna i zyskowna lokata kapitału i a także pierwszego własnego M dla młodego człowieka. I tu rzeczywiście zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwupokojowe. A nie, jak kiedyś – kawalerki. Świetnie pokazała to inwestycja City Link, w której sporo było takich metraży. A centralne położenie i dostępne ceny sprawiły, że był to częsty wybór rodziców kupujących mieszkanie dla dziecka. Dzisiaj sporą popularnością wśród młodych cieszy się Ursus Centralny. Nasza flagowa inwestycja jest świetnie skomunikowana z centrum miasta i posiada infrastrukturę ważną dla młodych ludzi: sklepy, restauracje, park, skwer rekreacyjny, siłownię plenerową, ścieżki rowerowe.

Angelika Kliś, Członek Zarządu ATAL S.A.

Mieszkania, na jakie decydują się studenci i ludzie młodzi, to głównie lokale o małych metrażach – kawalerki i studia lub dwupokojowe lokale. Liczy się też kompaktowy układ wnętrz zapewniający elastyczną możliwość aranżacji przestrzeni i dopasowanie ich do zmieniających się potrzeb. Poza tym kluczową kwestią przy wyborze mieszkania dla studenta jest dogodna lokalizacja osiedla – najlepiej w pobliżu centrum lub w niewielkiej odległości od uczelni wyższych oraz z dostępem do komunikacji miejskiej umożliwiającej swobodne przemieszczanie się po mieście. Równie istotna jest otaczająca osiedle infrastruktura pozwalająca na szybkie załatwianie codziennych spraw. Młodzi ludzie chcą mieszkać w tętniących życiem miejscach, dlatego atutem osiedli skierowanych do tej grupy klientów będzie duża liczba lokali gastronomicznych i handlowo-usługowych.

Atrakcyjnym rozwiązaniem dla studentów jest także zakup apartamentu inwestycyjnego. Takie lokale ATAL oferuje m.in. w Warszawie w projekcie Nowa Grochowska, w Gdańsku dostępne są w zlokalizowanej nieopodal kampusu uniwersyteckiego inwestycji Śląska 12, a we Wrocławiu w inwestycji Krakowska 37.

Edyta Kołodziej, dyrektor sprzedaży i marketingu w Nickel Development

Największe znaczenie dla odpowiedzi na to pytanie ma kwestia, czy student jest singlem lub singielką, czy też będzie mieszkać wspólnie ze swoim partnerem lub partnerką. Trzeba przecież pamiętać, że studia trwają łącznie pięć lat i jest to okres dynamicznych zmian w życiu: rozpoczęcia kariery i wchodzenia w pierwsze poważniejsze związki… Rozpoczynający studia to zazwyczaj single i gdy spotykamy ich wspólnie z rodzicami, którzy chcą kupić dla nich mieszkanie, widzimy, że wybierają kawalerki.

Kiedy mamy do czynienia z podobną sytuacją, ale studentka lub student jest na wyższym roku studiów, zauważamy, że w grę wchodzą już potrzeby pary, w której przynajmniej jedna z osób pracuje już zawodowo, a najczęściej oboje partnerów rozpoczęło już swoje kariery. Najpopularniejsze w takiej sytuacji są nieduże mieszkania dwupokojowe, o powierzchni ok. 40 mkw.

Wielu takich klientów spotkaliśmy od momentu wejścia do naszej oferty mieszkań z inwestycji FIQUS Marcelin, gdzie sprzedajemy w bardzo przystępnej cenie, już od 250 tys. zł, kawalerki i oferujemy duży wybór mieszkań dwupokojowych. Jedno- i dwupokojowe mieszkania stanowią zresztą ponad 75% wszystkich mieszkań w FIQUS-ie.

Cezary Grabowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska

Można śmiało powiedzieć, że w wyborze mieszkania dla studenta w równym stopniu co metraż, liczy się układ funkcjonalny. Jeśli tylko budżet na to pozwala, warto zainwestować w większe mieszkanie, a nie kawalerkę. Wśród naszej oferty obecnie najpopularniejsze są te o dwóch lub trzech pokojach. Patrząc z perspektywy inwestora, takie mieszkanie łatwiej wynająć. Choć koszt najmu jest większy, to może się rozkładać na kilku studentów mieszkających w jednym lokalu. Takie mieszkanie będzie także atrakcyjne dla rodzin z dziećmi, jeśli zdecydujemy się na zmianę grupy docelowej. Warto również pamiętać o odpowiedniej lokalizacji, blisko ośrodków akademickich lub dobrze z nimi skomunikowanymi. Wśród naszych inwestycji dogodną lokalizacją dla studentów wyróżniają się projekty: Centreville i Zajezdnia Wrocław w pobliżu Uniwersytetu Wrocławskiego czy Manufaktura Stare Miasto w niedalekiej odległości od Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Tomasz Kaleta, dyrektor Departamentu Sprzedaży, Develia S.A.

Zdecydowanie małe mieszkania. Przy zakupie pierwszego mieszkania dla studentów, nie ma potrzeby inwestowania w duże lokale – chyba, że z założeniem podnajmu. Liczą się przede wszystkim niskie koszty zakupu, wykończenia i eksploatacji. Z tego też powodu największą popularnością wśród żaków cieszą się małe mieszkania dwupokojowe lub kawalerki o układzie umożliwiającym wydzielenie aneksu sypialnego. Choć najtańsze są typowe studia z jednym dużym pokojem, w którym śpi się na rozkładanej sofie, pod względem użytkowym przegrywają z lokalami, gdzie da się zaaranżować choćby najmniejszą sypialnię. Dlatego też klienci często są gotowi dopłacić za kilka dodatkowych metrów kwadratowych, aby móc ten cel zrealizować. Inną opcją jest zakup małego, dwupokojowego mieszkania z kuchnią, nawet ciemną. Lokal taki daje możliwość wydzielenia dwóch pokoi i wynajmowanie jednego z nich. Develia oferuje mieszkania o wspomnianych powyżej rozkładach w swoich inwestycjach, które są zlokalizowane blisko dużych ośrodków akademickich, jak na przykład Przy Mogilskiej w Krakowie czy Prestovia House w Warszawie. Mogę potwierdzić, że lokale o wspomnianych możliwościach aranżacyjnych znikają z oferty jako jedne z pierwszych.

Anna Wojdyga, P. O. Lidera Działu Marketingu i PR firmy Profbud

Wybór wielkości mieszkania dla studenta zależy od wielu czynników, m.in. lokalizacji, przeznaczenia czy też możliwości finansowych żaka. W 2020 roku najbardziej popularnymi metrażami w Warszawie, Krakowie, Wrocławie i Trójmieście był przedział od 30 do 39 m2. Drugie miejsce zajął z kolei metraż 40-49 m2, a trzecie 50-59 m2. Oczywiście koszt kawalerki, porównując lokale w jednej inwestycji, będzie niższy niż w przypadku mieszkania dwupokojowego i większego. Należy pamiętać, że cena katalogowa za m2 będzie jednak wyższa, a możliwości negocjacyjne w Biurze Sprzedaży mniejsze. Rozsądną decyzją wydaje się więc wybór kawalerki w przypadku późniejszej chęci najmu – również inwestorzy poszukujący mieszkań na wynajem, zazwyczaj decydują się na średnią powierzchnię wynoszącą ok. 38 m2. Jeśli jednak lokal ma stanowić docelowe miejsce zamieszkania i posłużyć na dłużej lepszym wyborem będzie większy metraż. Przy tym temacie warto także wspomnieć o mieszkaniach studenckich i akcji realizowanej przez firmę Profbud. W ramach programu „Bank Mieszkań Studenckich” przygotowaliśmy ofertę na mieszkania jedno – i dwupokojowe na Osiedlu Yugo oraz Primo w Warszawie i w Łodzi. Każdy student, który zdecydował się na mieszkanie w tych inwestycjach otrzymał bonus ułatwiający akademickie życie np.  czynsz za 1 zł przez 12 miesięcy czy rower z wyposażeniem. W chwili obecnej wszystkie mieszkania w inwestycjach zostały sprzedane jednak nie wykluczamy kontynuacji akcji w przyszłości.

Michał Witkowski, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper S.A.

Studenci są bardzo ważną grupą przyszłych mieszkańców. Zazwyczaj nie są bezpośrednimi nabywcami, w tej roli częściej występują rodzice lub inwestorzy, ale wybór mieszkania uwzględnia potrzeby młodych ludzi. Istotna jest dogodna komunikacja w otoczeniu, nie tylko w znaczeniu komfortowego dotarcia do centrum, ale przede wszystkim możliwości dojazdu bez przesiadek do uczelni. Niektóre szkoły wyższe mają swoje budynki w kilku lokalizacjach na terenie miasta, więc dostępność linii tramwajowych, autobusowych czy kolejowych jest ważna. Metraż zależy oczywiście od preferencji i możliwości zakupowych. Kawalerka jest komfortowa, zazwyczaj zamieszkuje ją jedna osoba lub para, co pozwala na samodzielne życie i naukę. Lokale mające więcej pokoi pozwalają na zamieszkanie kilku lokatorów dzielących między sobą koszty eksploatacyjne, co jest bardziej ekonomiczne zarówno w przypadku wynajmu jak i zakupu mieszkania. Studenci to świadoma grupa najemców, którzy również szukają wysokiej jakości w miejscu, w którym mogą spędzić kilka lat swojego życia.

Joanna Janowicz, dyrektor zarządzająca w firmie Constructa Plus

Obserwując naszych klientów widzimy, że coraz więcej rodziców dzieci rozpoczynających studia i wkraczających w dorosłość, nie chce, aby ich syn lub córka mieszkali w wynajętym mieszkaniu i wspólnie z nimi poszukują odpowiedniego lokum do kupienia. Najczęściej robią tak rodzice mający dwójkę lub więcej potomstwa, planując, że młodsze rodzeństwo podejmie studia w tym samym mieście i będzie również mieszkać w tym wybieranym właśnie mieszkaniu. A zatem poszukują większych mieszkań niż kawalerki. Niektórzy z nich mają jeszcze taki zamysł — jak podkreślają w rozmowach z naszymi handlowcami — żeby na późniejszym etapie, po całkowity usamodzielnieniu się dzieci, przeprowadzić się do miasta, bliżej nich — i tacy klienci poszukują największych metraży kupując mieszkanie dla studenta. Oczywiście pierworodni i pierworodne nie są w nowych mieszkaniach sami — zapraszają jako współlokatorów swoich znajomych ze studiów, z którymi dzielą się kosztami eksploatacji, w oczekiwaniu na dołączenie młodszego rodzeństwa.

Autor: informacja prasowa RynekPierwotny.pl

***

RynekPierwotny.pl – największy ogólnopolski portal zawierający oferty mieszkań i domów od deweloperów. Od ponad 12 lat pomaga osobom szukającym w wyborze i zakupie własnego „M”. Serwis zawiera oferty: domów, mieszkań, lokali użytkowych oraz lokali inwestycyjnych. Swoich klientów wspiera również poradami ekspertów oraz bazą wiedzy zawierającą najważniejsze kwestie związane z zakupem mieszkania na rynku pierwotnym.

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami!

+48 32 203 89 30 / biuro@ign.org.pl