14.03.2024

Ile kosztuje komórka lokatorska i miejsce postojowe?

Autor: RynekPierwotny.pl

Ile kosztuje komórka lokatorska i miejsce postojowe?

Z perspektywy deweloperów, miejsca postojowe i komórki lokatorskie stanowią o konkurencyjności oferty, natomiast dla nabywców, są gwarancją wygody i funkcjonalności na co dzień.  O to jaki jest obecnie ich koszt i od czego jest on zależny, portal RynekPierwotny.pl zapytał przedstawiciel największych deweloperów w Polsce. 

Tomasz Kaleta, Dyrektor Departamentu Sprzedaży, Develia S.A.

Ceny komórek lokatorskich są uzależnione od wielu czynników, m.in. od standardu inwestycji, lokalizacji, powierzchni oraz łącznej liczby jednostek tego typu w budynku. W ramach naszych projektów koszty wahają się w przedziale od 6 do 40 tysięcy złotych. Podobnie kształtuje się sytuacja w przypadku miejsc postojowych. Ich cena zależy od rodzaju stanowiska – czy jest to miejsce  naziemne czy w hali garażowej, pojedyncze czy rodzinne, z komórką czy bez. Posiadamy również miejsca postojowe na platformach. Czynniki, które dodatkowo mogą mieć wpływ na ich cenę, to powierzchnia i czy są przystosowane do ładowania samochodów elektrycznych. Najtańsze miejsca postojowe w naszej ofercie dostępne są już od 10 tysięcy złotych.

Anna Tarlecka, Dyrektorka Sprzedaży ACCIONA w Polsce

Koszt miejsca postojowego (czy to naziemnego, czy w garażu podziemnym), a także komórki lokatorskiej uzależniony jest od lokalizacji, ceny danej inwestycji lub dostępności „produktu” w ofercie dewelopera. Liczba miejsc postojowych określanie jest już w planie miejscowym zagospodarowania przestrzennego lub w warunkach zabudowy dla danego terenu, co oznacza, że deweloper dopasowuje dany projekt do wytycznych. Bazuje też na swoim doświadczeniu i analizie potrzeb rynkowych. Tymczasem komórki lokatorskie pojawiają się zwykle jako uzupełnienie niezagospodarowanych miejsc w budynku; w przestrzeni garażu podziemnego lub w wolnych miejscach na kondygnacjach. Tam, gdzie potrzeba miejsc postojowych jest duża (np. w centrach miast czy na terenach urbanistycznie zagęszczonych), do większych mieszkań planowane są nawet po dwa miejsca postojowe. W projektach ACCIONA ich ceny kształtują się do 12 000 do 42 000 zł, zaś komórek lokatorskich od 10 000 do 25 000 zł za komórkę w zależności od powierzchni. Cena często jest pochodną kosztów budowy oraz dostępności. W projektach ekskluzywnych za miejsce postojowe należy zapłacić nawet 100 000 złotych.

Piotr Baran, Prezes Zarządu PCG

Kwoty oferowanych udogodnień uzależnione są od standardu inwestycji oraz lokalizacji. Ceny komórek lokatorskich (o powierzchni ok. 2-4 m2) kształtują się na podobnym poziomie ok. 4500 – 5000 złotych. Większe różnice dotyczą miejsc postojowych.

Przykładowo parking na osiedlu Victoria Apartments II w Szczecinie kosztuje odpowiednio: 39 000 zł za miejsce zewnętrzne, a w hali garażowej 69 000 zł lub 89 000 zł w opcji z ładowarką do samochodu elektrycznego. Istnieje możliwość zakupu boksu rowerowego, w którym także można przechować rzeczy,  za 25 000 zł.

W inwestycji Novaforma w Legnicy miejsca parkingowe oferujemy za 35-40 000 zł, zaś w Nowym Podzamczu w Wałbrzychu za 36 000 zł. Nieco inaczej wygląda to na Osiedlu BO we Wrocławiu, gdzie w cenie 70 000 zł przygotowaliśmy pakiet dwóch miejsc w garażu wraz  z pomieszczeniem gospodarczym.

Michał Witkowski, Dyrektor ds. Sprzedaży Lokum Deweloper

Ceny miejsc postojowych oraz komórek lokatorskich różnią się w zależności od lokalizacji inwestycji. Nabycie miejsca postojowego w garażu podziemnym na naszych osiedlach we Wrocławiu to obecnie koszt od 39 tys. zł do 59 tys. zł, natomiast w przypadku podwójnych miejsc zależnych, przypisanych do jednego mieszkania, jest to zakres 49-79 tys. zł. Zakup miejsca postojowego naziemnego wiąże się z wydatkiem od 29 tys. zł do 39 tys. zł. Klientom chcącym wraz z lokalem nabyć komórkę lokatorską proponujemy ceny w przedziale 3-5 tys. zł za mkw.

Karolina Guzik, Manager ds. Sprzedaży w Skanska Residential Development Poland 

Ceny miejsc postojowych w dużych miastach w Polsce wynoszą średnio od 40 tys. do 95 tys. zł. Koszt zależy w dużej mierze od standardu inwestycji oraz jej lokalizacji, w tym od dostępności miejsc parkingowych w okolicy – im mniejsze możliwości zaparkowania samochodu w pobliżu osiedla, tym koszt miejsca postojowego na jego terenie będzie wyższy.

W przypadku komórek lokatorskich przedział cenowy jest większy – od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Koszt zależy w dużej mierze od liczby komórek na terenie osiedla oraz od ich wielkości. Im jest ich mniej i im większy metraż, tym wyższa cena.

Justyna Hamrol-Wasielewska, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w Eiffage Immobilier Polska

Zarówno komórki lokatorskie, jak i miejsca postojowe nierzadko są już uwzględniane w cenie mieszkania o większej powierzchni. W przypadku mniejszych lokali, cena komórki czy miejsca postojowego uzależniona jest od liczby tych produktów dodatkowych przewidzianych w projekcie budynku. Pomieszczenia te zawsze stanowią jednak o przewadze konkurencyjnej inwestycji. To na tyle ważne elementy, że potrafią wręcz zaważyć na decyzji zakupowej, zwłaszcza w przypadku, gdy mieszkanie wybiera rodzina, której zależy na wygodnym funkcjonowaniu.

Dzięki komórce można usunąć z mieszkania przedmioty, które zaburzają jego estetykę czy wręcz uwolnić jego przestrzeń, np. przenieść tam sezonowo używane przedmioty jak sanki czy rower.

Z kolei miejsce postojowe to gwarancja codziennej wygody w szybkim parkowaniu samochodu tuż pod budynkiem, bez potrzeby poszukiwania wolnej przestrzeni na okolicznych ulicach.

Paweł Muchowicz, Dyrektor Sprzedaży YIT Polska

Powierzchnie dodatkowe do wyłącznego wykorzystania przez klientów oraz miejsca parkingowe w garażu lub na powierzchni cieszą się niezmiernie dużym zainteresowaniem.

Boksy rowerowe oraz komórki lokatorskie stanowią świetne uzupełnienie dla mieszkań, niezależnie od ich wielkości. Klienci przywiązują coraz większą uwagę do aktywności zarówno sportowych, jak i związanych ze swoimi pasjami czy hobby. W związku z tym przestrzeń do przechowywania wszelkiego rodzaju sprzętu jest traktowana przez nabywców jako spora przewaga konkurencyjna przy wyborze nowego lokum. Dużym zainteresowaniem cieszą się szczególnie komórki i boksy znajdujące się bezpośrednio przy miejscu parkingowym.

Same miejsca do parkowania również nieustannie interesują klientów. Na ich dostępność uwagę zwracają w szczególności osoby poszukujące większych mieszkań, dla których podstawą są dwa lub trzy niezależne miejsca parkingowe.

Rynek aktualnie kreuje popyt na poziomie, który pozwala wyprzedać wszystkie miejsca do parkowania, boksy rowerowe oraz komórki lokatorskie wraz ze sprzedażą ostatniego mieszkania.

Andrzej Gutowski, Wiceprezes i Dyrektor Działu Sprzedaży RONSON Development

Zarówno komórka lokatorska, jak i miejsce postojowe są istotne dla nowych lokatorów.  Wraz z mieszkaniem poszukują oni udogodnień, które będą funkcjonalne i zapewnią im wygodę w codziennych działaniach. Koszt zakupu miejsca postojowego czy komórki lokatorskiej zależny jest od miasta i różni się także w zależności od inwestycji. W przypadku mieszkań w centrum miasta cena może być wyższa niż w inwestycjach, które znajdują się na obrzeżach lub w mniejszych miejscowościach. Średnia wielkość komórki lokatorskiej wynosi od 2 do 3 mkw. Przy takiej powierzchni, klient może nabyć taki schowek w cenie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.  Dla przykładu w naszej flagowej inwestycji Viva Jagodno we Wrocławiu za komórkę lokatorską zapłacimy około 11 tys. zł.

Miejsca garażowe i postojowe można nabyć w każdym z naszych projektów. Stawki różnią z uwagi na rodzaj miejsca, czy znajduje się ono w garażu podziemnym czy na zewnątrz budynku. Ceny w przypadku miejsca naziemnego zaczynają się od 10 tys. zł. Taki wariant możemy spotkać w naszej szczecińskiej inwestycji Nowe Warzymice. Natomiast miejsca w garażach podziemnych, w naszych standardowych inwestycjach, to wydatek w przedziale 30-40 tysięcy złotych.

Małgorzata Ostrowska, Dyrektorka Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction

Podchodzimy indywidualnie do każdej z naszych inwestycji i kształtujemy ceny w zależności od wielu czynników. Tak jak w przypadku mieszkań, tak i ceny miejsc postojowych oraz komórek różnią się w zależności od miasta oraz uwzględnionej w projekcie liczby wspomnianych miejsc i komórek. Obecnie w swojej ofercie mamy komórki lokatorskie w cenie od 4 tys. zł/mkw., natomiast miejsce na parkingu zewnętrznym można zakupić już od 15 tys. zł, a w hali garażowej od 30 tys. zł.

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami!

+48 32 203 89 30 / biuro@ign.org.pl