Tegoroczne podwyżki cen prądu są odczuwalne dla gospodarstw domowych. Sprawdzamy, w której części Polski zużywają one najwięcej energii elektrycznej.
Wzrost cen energii elektrycznej jest ostatnio popularnym tematem wśród Polaków. Można przypuszczać, że w kolejnych miesiącach sytuacja będzie wyglądała podobnie. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili zatem sprawdzić, w której części Polski gospodarstwa domowe zużywają najwięcej prądu w przeliczeniu na jednego członka.
Niestety, nie dysponujemy jeszcze ubiegłorocznymi danymi GUS na temat zużycia prądu przez gospodarstwa domowe. Trzeba więc wykorzystać informacje z 2022 roku, które raczej nie powinny mocno różnić się od ubiegłorocznych wyników. GUS prezentuje odpowiednie statystyki w przekroju województw. Po wykorzystaniu danych tej instytucji można obliczyć, że zużycie prądu przez gospodarstwa domowe w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosiło w 2022 roku:
- dolnośląskie – 831 kWh
- kujawsko-pomorskie – 727 kWh
- lubelskie – 624 kWh
- lubuskie – 761 kWh
- łódzkie – 805 kWh
- małopolskie – 781 kWh
- mazowieckie – 896 kWh
- opolskie – 815 kWh
- podkarpackie – 528 kWh
- podlaskie – 758 kWh
- pomorskie – 725 kWh
- śląskie – 800 kWh
- świętokrzyskie – 614 kWh
- warmińsko-mazurskie – 703 kWh
- wielkopolskie – 763 kWh
- zachodniopomorskie – 723 kWh
Na powyższe wyniki może wpływać to, że faktyczny rozkład terytorialny ludności w Polsce różni się od danych GUS. Oficjalna liczba mieszkańców dużych miast prawdopodobnie jest niedoszacowana, a szybko wyludniających się gmin i powiatów – przeszacowana. Jednak całego zróżnicowania poziomu zużycia prądu nie można wytłumaczyć tylko tym czynnikiem. Na poziom „domowego” zużycia energii elektrycznej w województwach może wpływać popularność takich urządzeń jak np. płyty indukcyjne lub klimatyzatory.
Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl
Masz pytanie? Skontaktuj się z nami!
+48 32 203 89 30 / biuro@ign.org.pl