Polish English German
Baza firm Dodaj firmÄ™
Zapisz się na bezpłatny newsletter:
  Twój e-mail:

Pochwal siÄ™ swoim profesjonalizmem

 

E-learning
Podnoszenie kwalifikacji
Internetowa
giełda nieruchomości
aktualności
Poradnik ekspertów
formularz zapytania



Działy VIII i IX (§ 309-327)

Dział VIII

Higiena i zdrowie

 

Rozdział 1

Wymagania ogólne

§ 309.

Budynek powinien być zaprojektowany i wykonany z takich materiaÅ‚ów i wyrobów oraz w taki sposób, aby nie stanowiÅ‚ zagrożenia dla higieny i zdrowia użytkowników lub sÄ…siadów, w szczególnoÅ›ci w wyniku:

1) wydzielania siÄ™ gazów toksycznych,

2) obecnoÅ›ci szkodliwych pyÅ‚ów lub gazów w powietrzu,

3) niebezpiecznego promieniowania,

4) zanieczyszczenia lub zatrucia wody lub gleby,

5) nieprawidÅ‚owego usuwania dymu i spalin oraz nieczystoÅ›ci i odpadów w postaci staÅ‚ej lub ciekÅ‚ej,

6) występowania wilgoci w elementach budowlanych lub na ich powierzchniach,

7) niekontrolowanej infiltracji powietrza zewnętrznego,

8) przedostawania się gryzoni do wnętrza,

9) ograniczenia nasłonecznienia i oświetlenia naturalnego.

 

Rozdział 2

Ochrona czystości powietrza

§ 310.

1. Budynek przeznaczony na pobyt ludzi i urzÄ…dzenia z nim zwiÄ…zane powinny być zaprojektowane i wykonane tak, aby w pomieszczeniach zawartość w powietrzu stężeÅ„ i natężeÅ„ czynników szkodliwych dla zdrowia, wydzielanych przez grunt, materiaÅ‚y i staÅ‚e wyposażenie oraz powstajÄ…cych w trakcie użytkowania zgodnego z przeznaczeniem pomieszczeÅ„, nie przekraczaÅ‚a wartoÅ›ci dopuszczalnych, okreÅ›lonych w przepisach sanitarnych oraz bezpieczeÅ„stwa i higieny pracy.

2. Wymagania, o których mowa w ust. 1, stosuje siÄ™ odpowiednio do pomieszczeÅ„ przeznaczonych dla zwierzÄ…t.

3. W pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi, w którym jest wymagane zachowanie szczególnej czystoÅ›ci, stosowanie grzejników z rur ożebrowanych jest zabronione.

§ 311.

Jeżeli w powietrzu wywiewanym z pomieszczenia wystÄ™pujÄ… niedopuszczalne stężenia substancji szkodliwych, należy zastosować urzÄ…dzenia unieszkodliwiajÄ…ce je przed wyemitowaniem do atmosfery. 

§ 312.

1. Budynek z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi, dla inwentarza żywego, a także do produkcji i przechowywania artykuÅ‚ów spożywczych oraz farmaceutycznych nie może być wykonany z materiaÅ‚ów emitujÄ…cych zwiÄ…zki (gazy, pary, pyÅ‚y) szkodliwe dla zdrowia lub zapachowe w stopniu przekraczajÄ…cym ich dopuszczalne stężenia.

2. Jeżeli zwiÄ…zki, o których mowa w ust. 1, sÄ… emitowane przez materiaÅ‚y w niedopuszczalnym stężeniu jedynie przez ograniczony czas, dopuszcza siÄ™ ich stosowanie pod warunkiem, że użytkowanie budynku lub pomieszczeÅ„, w których materiaÅ‚y te zostaÅ‚y zastosowane, nastÄ…pi dopiero po upÅ‚ywie terminu karencji, a w przypadku materiaÅ‚ów emitujÄ…cych zanieczyszczenia pyliste lub wÅ‚ókniste - po stwierdzeniu przez wÅ‚aÅ›ciwego paÅ„stwowego inspektora sanitarnego osiÄ…gniÄ™cia stanu zanieczyszczenia powietrza, zgodnego z przepisami odrÄ™bnymi w sprawie dopuszczalnych stężeÅ„ i natężeÅ„ czynników szkodliwych dla zdrowia wydzielanych przez materiaÅ‚y budowlane, urzÄ…dzenia i elementy wyposażenia. 

 

Rozdział 3

Ochrona przed promieniowaniem jonizujÄ…cym i polami elektromagnetycznymi

§ 313.

1. Budynek z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi i dla inwentarza żywego nie może być wykonany z materiaÅ‚ów i elementów wyposażenia niespeÅ‚niajÄ…cych wymagaÅ„ przepisów odrÄ™bnych w sprawie dopuszczalnych stężeÅ„ i natężeÅ„ czynników szkodliwych dla zdrowia.

2. Średnie wartości roczne ekwiwalentnego stężenia radonu w pomieszczeniach budynku przeznaczonego na stały pobyt ludzi nie mogą przekraczać dopuszczalnej wartości, określonej w przepisach odrębnych dotyczących dawek granicznych promieniowania.

§ 314.

Budynek z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi nie może być wzniesiony na obszarach stref, w których wystÄ™puje przekroczenie dopuszczalnego poziomu oddziaÅ‚ywania pola elektromagnetycznego, okreÅ›lonego w przepisach odrÄ™bnych dotyczÄ…cych ochrony przed oddziaÅ‚ywaniem pól elektromagnetycznych.

 

Rozdział 4

Ochrona przed zawilgoceniem i korozjÄ… biologicznÄ…

§ 315.

Budynek powinien być zaprojektowany i wykonany w taki sposób, aby opady atmosferyczne, woda w gruncie i na jego powierzchni, woda użytkowana w budynku oraz para wodna w powietrzu w tym budynku nie powodowaÅ‚y zagrożenia zdrowia i higieny użytkowania.

§ 316.

1. Budynek posadowiony na gruncie, na którym poziom wód gruntowych może powodować przenikanie wody do pomieszczeÅ„, należy zabezpieczyć za pomocÄ… drenażu zewnÄ™trznego lub w inny sposób przed infiltracjÄ… wody do wnÄ™trza oraz zawilgoceniem.

2. UksztaÅ‚towanie terenu wokóÅ‚ budynku powinno zapewniać swobodny spÅ‚yw wody opadowej od budynku.

§ 317.

1. Åšciany piwnic budynku oraz stykajÄ…ce siÄ™ z gruntem inne elementy budynku, wykonane z materiaÅ‚ów podciÄ…gajÄ…cych wodÄ™ kapilarnie, powinny być zabezpieczone odpowiedniÄ… izolacjÄ… przeciwwilgociowÄ….

2. Części ścian zewnętrznych, bezpośrednio nad otaczającym terenem, tarasami, balkonami i dachami, powinny być zabezpieczone przed przenikaniem wody opadowej i z topniejącego śniegu.

§ 318.

RozwiÄ…zania konstrukcyjno-materiaÅ‚owe przegród zewnÄ™trznych i ich uszczelnienie powinny uniemożliwiać przenikanie wody opadowej do wnÄ™trza budynków.

§ 319.

1. Dachy i tarasy powinny mieć spadki umożliwiajÄ…ce odpÅ‚yw wód opadowych i z topniejÄ…cego Å›niegu do rynien i wewnÄ™trznych lub zewnÄ™trznych rur spustowych.

2. Dachy w budynkach o wysokoÅ›ci powyżej 15 m nad poziomem terenu powinny mieć spadki umożliwiajÄ…ce odpÅ‚yw wody do wewnÄ™trznych rur spustowych. Wymaganie to nie dotyczy budynków kultu religijnego, budynków widowiskowych, hal sportowych, a także produkcyjnych i magazynowych, w których taki sposób odprowadzenia wody jest niemożliwy ze wzglÄ™dów technologicznych.

3. W budynku wolno stojÄ…cym o wysokoÅ›ci do 4,5 m i powierzchni dachu do 100 m2 dopuszcza siÄ™ niewykonywanie rynien i rur spustowych, pod warunkiem uksztaÅ‚towania okapów w sposób zabezpieczajÄ…cy przed zaciekaniem wody na Å›ciany.

§ 320.

Balkony, loggie i tarasy powinny mieć posadzki wykonane z materiaÅ‚ów nienasiÄ…kliwych, mrozoodpornych i nieÅ›liskich.

§ 321.

1. Na wewnÄ™trznej powierzchni nieprzezroczystej przegrody zewnÄ™trznej nie może wystÄ™pować kondensacja pary wodnej umożliwiajÄ…ca rozwój grzybów pleÅ›niowych.

2. We wnÄ™trzu przegrody, o której mowa w ust. 1, nie może wystÄ™pować narastajÄ…ce w kolejnych latach zawilgocenie spowodowane kondensacjÄ… pary wodnej.

3. Warunki określone w ust. 1 i 2 uważa się za spełnione, jeśli przegrody odpowiadają wymaganiom określonym w pkt 2.2.4. załącznika nr 2 do rozporządzenia.

§ 322.

1. RozwiÄ…zania materiaÅ‚owo-konstrukcyjne zewnÄ™trznych przegród budynku, warunki cieplno-wilgotnoÅ›ciowe, a także intensywność wymiany powietrza w pomieszczeniach, powinny uniemożliwiać powstanie zagrzybienia.

2. Do budowy należy stosować materiały, wyroby i elementy budowlane odporne lub uodpornione na zagrzybienie i inne formy biodegradacji, odpowiednio do stopnia zagrożenia korozją biologiczną.

3. Przed podjÄ™ciem przebudowy, rozbudowy lub zmiany przeznaczenia budynku, w przypadku stwierdzenia wystÄ™powania zawilgocenia i oznak korozji biologicznej, należy wykonać ekspertyzÄ™ mykologicznÄ… i na podstawie jej wyników - odpowiednie roboty zabezpieczajÄ…ce. 

 

Dział IX

Ochrona przed hałasem i drganiami

§ 323.

1. Budynek i urzÄ…dzenia z nim zwiÄ…zane powinny być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby poziom haÅ‚asu, na który bÄ™dÄ… narażeni użytkownicy lub ludzie znajdujÄ…cy siÄ™ w ich sÄ…siedztwie, nie stanowiÅ‚ zagrożenia dla ich zdrowia, a także umożliwiaÅ‚ im pracÄ™, odpoczynek i sen w zadowalajÄ…cych warunkach.

2. Pomieszczenia w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej należy chronić przed hałasem:

1) zewnętrznym przenikającym do pomieszczenia spoza budynku,

2) pochodzącym od instalacji i urządzeń stanowiących techniczne wyposażenie budynku,

3) powietrznym i uderzeniowym, wytwarzanym przez użytkowników innych mieszkaÅ„, lokali użytkowych lub pomieszczeÅ„ o różnych wymaganiach użytkowych.

4) pogÅ‚osowym, powstajÄ…cym w wyniku odbić fal dźwiÄ™kowych od przegród ograniczajÄ…cych dane pomieszczenie.

§ 324.

Budynek, w którym ze wzglÄ™du na prowadzonÄ… w nim dziaÅ‚alność lub sposób eksploatacji mogÄ… powstawać uciążliwe dla otoczenia haÅ‚asy lub drgania, należy ksztaÅ‚tować i zabezpieczać tak, aby poziom haÅ‚asów i drgaÅ„ przenikajÄ…cych do otoczenia z pomieszczeÅ„ tego budynku nie przekraczaÅ‚ wartoÅ›ci dopuszczalnych, okreÅ›lonych w odrÄ™bnych przepisach dotyczÄ…cych ochrony Å›rodowiska, a także nie powodowaÅ‚ przekroczenia dopuszczalnego poziomu haÅ‚asu i drgaÅ„ w pomieszczeniach innych budynków podlegajÄ…cych ochronie przeciwhaÅ‚asowej i przeciwdrganiowej okreÅ›lonego w Polskich Normach dotyczÄ…cych dopuszczalnych wartoÅ›ci poziomu dźwiÄ™ku w pomieszczeniach oraz oceny wpÅ‚ywu drgaÅ„ na budynki i na ludzi w budynkach.

§ 325.

1. Budynki mieszkalne, budynki zamieszkania zbiorowego i budynki użytecznoÅ›ci publicznej należy sytuować w miejscach najmniej narażonych na wystÄ™powanie haÅ‚asu i drgaÅ„, a jeżeli one wystÄ™pujÄ… i ich poziomy bÄ™dÄ… powodować w pomieszczeniach tych budynków przekroczenie dopuszczalnego poziomu haÅ‚asu i drgaÅ„, okreÅ›lonych w Polskich Normach dotyczÄ…cych dopuszczalnych wartoÅ›ci poziomu dźwiÄ™ku w pomieszczeniach oraz oceny wpÅ‚ywu drgaÅ„ na budynki i na ludzi w budynkach, należy stosować skuteczne zabezpieczenia.

2. Budynki z pomieszczeniami wymagajÄ…cymi ochrony przed zewnÄ™trznym haÅ‚asem i drganiami należy chronić przed tymi uciążliwoÅ›ciami poprzez zachowanie odpowiednich odlegÅ‚oÅ›ci od ich źródeÅ‚, usytuowanie i uksztaÅ‚towanie budynku, stosowanie elementów amortyzujÄ…cych drgania oraz osÅ‚aniajÄ…cych i ekranujÄ…cych przed haÅ‚asem, a także racjonalne rozmieszczenie pomieszczeÅ„ w budynku oraz zapewnienie izolacyjnoÅ›ci akustycznej przegród zewnÄ™trznych okreÅ›lonej w Polskiej Normie dotyczÄ…cej wymaganej izolacyjnoÅ›ci akustycznej przegród w budynkach oraz izolacyjnoÅ›ci akustycznej elementów budowlanych.

§ 326.

1. Poziom haÅ‚asu oraz drgaÅ„ przenikajÄ…cych do pomieszczeÅ„ w budynkach mieszkalnych, budynkach zamieszkania zbiorowego i budynkach użytecznoÅ›ci publicznej, z wyłączeniem budynków, dla których jest konieczne speÅ‚nienie szczególnych wymagaÅ„ ochrony przed haÅ‚asem, nie może przekraczać wartoÅ›ci dopuszczalnych, okreÅ›lonych w Polskich Normach dotyczÄ…cych ochrony przed haÅ‚asem pomieszczeÅ„ w budynkach oraz oceny wpÅ‚ywu drgaÅ„ na ludzi w budynkach, wyznaczonych zgodnie z Polskimi Normami dotyczÄ…cymi metody pomiaru poziomu dźwiÄ™ku A w pomieszczeniach oraz oceny wpÅ‚ywu drgaÅ„ na ludzi w budynkach.

2. W budynkach, o których mowa w ust. 1, przegrody zewnÄ™trzne i wewnÄ™trzne oraz ich elementy powinny mieć izolacyjność akustycznÄ… nie mniejszÄ… od podanej w Polskiej Normie dotyczÄ…cej wymaganej izolacyjnoÅ›ci akustycznej przegród w budynkach oraz izolacyjnoÅ›ci akustycznej elementów budowlanych, wyznaczonej zgodnie z Polskimi Normami okreÅ›lajÄ…cymi metody pomiaru izolacyjnoÅ›ci akustycznej elementów budowlanych i izolacyjnoÅ›ci akustycznej w budynkach. Wymagania odnoszÄ… siÄ™ do izolacyjnoÅ›ci:

1) Å›cian zewnÄ™trznych, stropodachów, Å›cian wewnÄ™trznych, okien w przegrodach zewnÄ™trznych i wewnÄ™trznych, oraz drzwi w przegrodach wewnÄ™trznych - od dźwiÄ™ków powietrznych,

2) stropów i podÅ‚óg - od dźwiÄ™ków powietrznych i uderzeniowych,

3) podestów i biegów klatek schodowych w obrÄ™bie lokali mieszkalnych - od dźwiÄ™ków uderzeniowych. 

3. Prowadzone w budynku przewody i kanaÅ‚y instalacyjne (w tym kanaÅ‚y wentylacyjne) nie mogÄ… powodować pogorszenia izolacyjnoÅ›ci akustycznej miÄ™dzy pomieszczeniami poniżej wartoÅ›ci wynikajÄ…cych z wymagaÅ„ zawartych w Polskiej Normie dotyczÄ…cej izolacyjnoÅ›ci akustycznej przegród w budynkach oraz izolacyjnoÅ›ci akustycznej elementów budowlanych.

4. W budynku mieszkalnym wielorodzinnym:

1) izolacja akustyczna stropów miÄ™dzymieszkaniowych powinna zapewniać zachowanie przez te stropy wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci akustycznych, o których mowa w ust. 2 pkt 2, bez wzglÄ™du na rodzaj zastosowanej nawierzchni podÅ‚ogowej, 

2) należy unikać takich ukÅ‚adów funkcjonalnych, przy których pomieszczenia sanitarne jednego mieszkania przylegajÄ… do pokoju sÄ…siedniego mieszkania; jeżeli to wymaganie nie zostanie speÅ‚nione, Å›ciana miÄ™dzymieszkaniowa oddzielajÄ…ca pokój jednego mieszkania od pomieszczenia sanitarnego i kuchni sÄ…siedniego mieszkania, do której sÄ… mocowane przewody i urzÄ…dzenia instalacyjne, musi mieć konstrukcjÄ™ zapewniajÄ…cÄ… ograniczenie przenoszenia przez Å›cianÄ™ dźwiÄ™ków materiaÅ‚owych, co w szczególnoÅ›ci można uzyskać przy zastosowaniu Å›ciany o masie powierzchniowej nie mniejszej niż 300 kg/m2

3) przy mocowaniu urzÄ…dzeÅ„ i przewodów instalacyjnych wewnÄ…trz mieszkania, stanowiÄ…cych jego wyposażenie techniczne, należy stosować zabezpieczenia przeciwdrganiowe niezależnie od konstrukcji i usytuowania przegrody, do której sÄ… mocowane, 

4) w uzasadnionych przypadkach dopuszcza siÄ™ lokalizowanie:

a) urzÄ…dzeÅ„ obsÅ‚ugujÄ…cych inne budynki - w pomieszczeniach technicznych, 

b) zakÅ‚adów usÅ‚ugowych wyposażonych w haÅ‚aÅ›liwe maszyny i urzÄ…dzenia,

c) zakÅ‚adów gastronomicznych i innych prowadzÄ…cych dziaÅ‚alność rozrywkowÄ… 

- pod warunkiem zastosowania specjalnych zabezpieczeń przeciwdźwiękowych i przeciwdrganiowych, tak aby w najniekorzystniejszych warunkach ich użytkowania poziomy hałasu i drgań przenikających do pomieszczeń chronionych nie przekraczały wartości dopuszczalnych określonych w Polskiej Normie dotyczącej dopuszczalnego poziomu dźwięku w pomieszczeniach, zmierzonych zgodnie z Polską Normą dotyczącą metody pomiaru poziomu dźwięku w pomieszczeniach, oraz określonych w Polskiej Normie dotyczącej oceny wpływu drgań na ludzi w budynkach.

5. W pomieszczeniach budynków użytecznoÅ›ci publicznej, których funkcja zwiÄ…zana jest z odbiorem mowy lub innych pożądanych sygnaÅ‚ów akustycznych, należy stosować takie rozwiÄ…zania budowlane oraz dodatkowe adaptacje akustyczne, które zapewniÄ… uzyskanie w pomieszczeniach odpowiednich warunków okreÅ›lonych odrÄ™bnymi przepisami. Adaptacje akustyczne należy wykonywać z materiaÅ‚ów o potwierdzonych wÅ‚asnoÅ›ciach pochÅ‚aniania dźwiÄ™ku wyznaczonych zgodnie z PolskÄ… NormÄ… okreÅ›lajÄ…cÄ… metodÄ™ pomiaru pochÅ‚aniania dźwiÄ™ku przez elementy budowlane.

§ 327.

1. Zabrania siÄ™ sytuowania przy pomieszczeniach mieszkalnych pomieszczeÅ„ technicznych o szczególnej uciążliwoÅ›ci, takich jak szyby i maszynownie dźwigowe lub zsypy Å›mieciowe. Wymaganie to nie dotyczy przypadków, o których mowa w § 196 ust. 2 oraz w § 197 ust. 2 - przy nadbudowie lub adaptacji strychu na cele mieszkalne.

2. Instalacje i urzÄ…dzenia, stanowiÄ…ce techniczne wyposażenie budynku mieszkalnego, zamieszkania zbiorowego i użytecznoÅ›ci publicznej, nie mogÄ… powodować powstawania nadmiernych haÅ‚asów i drgaÅ„, utrudniajÄ…cych eksploatacjÄ™ lub uniemożliwiajÄ…cych ochronÄ™ użytkowników pomieszczeÅ„ przed ich oddziaÅ‚ywaniem.

3. Sposób posadowienia urzÄ…dzeÅ„, o których mowa w ust. 1, oraz sposób ich połączenia z przewodami i elementami konstrukcyjnymi budynku, jak również sposób połączenia poszczególnych odcinków przewodów miÄ™dzy sobÄ… i z elementami konstrukcyjnymi budynku, powinien zapobiegać powstawaniu i rozchodzeniu siÄ™ haÅ‚asów i drgaÅ„ do pomieszczeÅ„ podlegajÄ…cych ochronie lub do otoczenia budynku.

4. Åšciany i stropy oraz inne elementy budowlane pomieszczeÅ„ technicznych i garaży w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych i zamieszkania zbiorowego powinny mieć konstrukcjÄ™ uniemożliwiajÄ…cÄ… przenikanie z tych pomieszczeÅ„ haÅ‚asów i drgaÅ„ do pomieszczeÅ„ wymagajÄ…cych ochrony.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

 © Wszystkie prawa zastrzeżone
Å»adna część jak i caÅ‚ość utworów zawartych na stronie www.ign.org.pl nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojÄ™tÄ… digitalizacjÄ…, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Instytutu Gospodarki NieruchomoÅ›ciami www.ign.org.pl. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w caÅ‚oÅ›ci lub w części bez zgody Instytutu Gospodarki NieruchomoÅ›ciami lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbÄ… kary i może być Å›cigane prawnie.

Zamknij

Strona ign.org.pl używa plików cookies w celu ułatwienia korzystania ze strony oraz dostosowania treści do preferencji użytkownika. Jeśli nie zgadzasz się na zapisywanie tych plików na dysku Twojego komputera zmień ustawienia swojej przeglądarki. Przeglądając tą stronę zgadzasz się na używanie plików cookies zgodnie z aktualnie stosowanymi ustawieniami przeglądarki internetowej.