Działy VIII i IX (§ 309-327)
Dział VIII
Higiena i zdrowie
Rozdział 1
Wymagania ogólne
§ 309.
Budynek powinien być zaprojektowany i wykonany z takich materiaÅ‚ów i wyrobów oraz w taki sposób, aby nie stanowiÅ‚ zagrożenia dla higieny i zdrowia użytkowników lub sÄ…siadów, w szczególnoÅ›ci w wyniku:
1) wydzielania siÄ™ gazów toksycznych,
2) obecnoÅ›ci szkodliwych pyÅ‚ów lub gazów w powietrzu,
3) niebezpiecznego promieniowania,
4) zanieczyszczenia lub zatrucia wody lub gleby,
5) nieprawidÅ‚owego usuwania dymu i spalin oraz nieczystoÅ›ci i odpadów w postaci staÅ‚ej lub ciekÅ‚ej,
6) występowania wilgoci w elementach budowlanych lub na ich powierzchniach,
7) niekontrolowanej infiltracji powietrza zewnętrznego,
8) przedostawania się gryzoni do wnętrza,
9) ograniczenia nasłonecznienia i oświetlenia naturalnego.
Rozdział 2
Ochrona czystości powietrza
§ 310.
1. Budynek przeznaczony na pobyt ludzi i urzÄ…dzenia z nim zwiÄ…zane powinny być zaprojektowane i wykonane tak, aby w pomieszczeniach zawartość w powietrzu stężeÅ„ i natężeÅ„ czynników szkodliwych dla zdrowia, wydzielanych przez grunt, materiaÅ‚y i staÅ‚e wyposażenie oraz powstajÄ…cych w trakcie użytkowania zgodnego z przeznaczeniem pomieszczeÅ„, nie przekraczaÅ‚a wartoÅ›ci dopuszczalnych, okreÅ›lonych w przepisach sanitarnych oraz bezpieczeÅ„stwa i higieny pracy.
2. Wymagania, o których mowa w ust. 1, stosuje siÄ™ odpowiednio do pomieszczeÅ„ przeznaczonych dla zwierzÄ…t.
3. W pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi, w którym jest wymagane zachowanie szczególnej czystoÅ›ci, stosowanie grzejników z rur ożebrowanych jest zabronione.
§ 311.
Jeżeli w powietrzu wywiewanym z pomieszczenia występują niedopuszczalne stężenia substancji szkodliwych, należy zastosować urządzenia unieszkodliwiające je przed wyemitowaniem do atmosfery.
§ 312.
1. Budynek z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi, dla inwentarza żywego, a także do produkcji i przechowywania artykuÅ‚ów spożywczych oraz farmaceutycznych nie może być wykonany z materiaÅ‚ów emitujÄ…cych zwiÄ…zki (gazy, pary, pyÅ‚y) szkodliwe dla zdrowia lub zapachowe w stopniu przekraczajÄ…cym ich dopuszczalne stężenia.
2. Jeżeli zwiÄ…zki, o których mowa w ust. 1, sÄ… emitowane przez materiaÅ‚y w niedopuszczalnym stężeniu jedynie przez ograniczony czas, dopuszcza siÄ™ ich stosowanie pod warunkiem, że użytkowanie budynku lub pomieszczeÅ„, w których materiaÅ‚y te zostaÅ‚y zastosowane, nastÄ…pi dopiero po upÅ‚ywie terminu karencji, a w przypadku materiaÅ‚ów emitujÄ…cych zanieczyszczenia pyliste lub wÅ‚ókniste - po stwierdzeniu przez wÅ‚aÅ›ciwego paÅ„stwowego inspektora sanitarnego osiÄ…gniÄ™cia stanu zanieczyszczenia powietrza, zgodnego z przepisami odrÄ™bnymi w sprawie dopuszczalnych stężeÅ„ i natężeÅ„ czynników szkodliwych dla zdrowia wydzielanych przez materiaÅ‚y budowlane, urzÄ…dzenia i elementy wyposażenia.
Rozdział 3
Ochrona przed promieniowaniem jonizujÄ…cym i polami elektromagnetycznymi
§ 313.
1. Budynek z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi i dla inwentarza żywego nie może być wykonany z materiaÅ‚ów i elementów wyposażenia niespeÅ‚niajÄ…cych wymagaÅ„ przepisów odrÄ™bnych w sprawie dopuszczalnych stężeÅ„ i natężeÅ„ czynników szkodliwych dla zdrowia.
2. Średnie wartości roczne ekwiwalentnego stężenia radonu w pomieszczeniach budynku przeznaczonego na stały pobyt ludzi nie mogą przekraczać dopuszczalnej wartości, określonej w przepisach odrębnych dotyczących dawek granicznych promieniowania.
§ 314.
Budynek z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi nie może być wzniesiony na obszarach stref, w których wystÄ™puje przekroczenie dopuszczalnego poziomu oddziaÅ‚ywania pola elektromagnetycznego, okreÅ›lonego w przepisach odrÄ™bnych dotyczÄ…cych ochrony przed oddziaÅ‚ywaniem pól elektromagnetycznych.
Rozdział 4
Ochrona przed zawilgoceniem i korozjÄ… biologicznÄ…
§ 315.
Budynek powinien być zaprojektowany i wykonany w taki sposób, aby opady atmosferyczne, woda w gruncie i na jego powierzchni, woda użytkowana w budynku oraz para wodna w powietrzu w tym budynku nie powodowaÅ‚y zagrożenia zdrowia i higieny użytkowania.
§ 316.
1. Budynek posadowiony na gruncie, na którym poziom wód gruntowych może powodować przenikanie wody do pomieszczeÅ„, należy zabezpieczyć za pomocÄ… drenażu zewnÄ™trznego lub w inny sposób przed infiltracjÄ… wody do wnÄ™trza oraz zawilgoceniem.
2. UksztaÅ‚towanie terenu wokóÅ‚ budynku powinno zapewniać swobodny spÅ‚yw wody opadowej od budynku.
§ 317.
1. Åšciany piwnic budynku oraz stykajÄ…ce siÄ™ z gruntem inne elementy budynku, wykonane z materiaÅ‚ów podciÄ…gajÄ…cych wodÄ™ kapilarnie, powinny być zabezpieczone odpowiedniÄ… izolacjÄ… przeciwwilgociowÄ….
2. Części ścian zewnętrznych, bezpośrednio nad otaczającym terenem, tarasami, balkonami i dachami, powinny być zabezpieczone przed przenikaniem wody opadowej i z topniejącego śniegu.
§ 318.
RozwiÄ…zania konstrukcyjno-materiaÅ‚owe przegród zewnÄ™trznych i ich uszczelnienie powinny uniemożliwiać przenikanie wody opadowej do wnÄ™trza budynków.
§ 319.
1. Dachy i tarasy powinny mieć spadki umożliwiajÄ…ce odpÅ‚yw wód opadowych i z topniejÄ…cego Å›niegu do rynien i wewnÄ™trznych lub zewnÄ™trznych rur spustowych.
2. Dachy w budynkach o wysokoÅ›ci powyżej 15 m nad poziomem terenu powinny mieć spadki umożliwiajÄ…ce odpÅ‚yw wody do wewnÄ™trznych rur spustowych. Wymaganie to nie dotyczy budynków kultu religijnego, budynków widowiskowych, hal sportowych, a także produkcyjnych i magazynowych, w których taki sposób odprowadzenia wody jest niemożliwy ze wzglÄ™dów technologicznych.
3. W budynku wolno stojÄ…cym o wysokoÅ›ci do 4,5 m i powierzchni dachu do 100 m2 dopuszcza siÄ™ niewykonywanie rynien i rur spustowych, pod warunkiem uksztaÅ‚towania okapów w sposób zabezpieczajÄ…cy przed zaciekaniem wody na Å›ciany.
§ 320.
Balkony, loggie i tarasy powinny mieć posadzki wykonane z materiaÅ‚ów nienasiÄ…kliwych, mrozoodpornych i nieÅ›liskich.
§ 321.
1. Na wewnÄ™trznej powierzchni nieprzezroczystej przegrody zewnÄ™trznej nie może wystÄ™pować kondensacja pary wodnej umożliwiajÄ…ca rozwój grzybów pleÅ›niowych.
2. We wnÄ™trzu przegrody, o której mowa w ust. 1, nie może wystÄ™pować narastajÄ…ce w kolejnych latach zawilgocenie spowodowane kondensacjÄ… pary wodnej.
3. Warunki określone w ust. 1 i 2 uważa się za spełnione, jeśli przegrody odpowiadają wymaganiom określonym w pkt 2.2.4. załącznika nr 2 do rozporządzenia.
§ 322.
1. RozwiÄ…zania materiaÅ‚owo-konstrukcyjne zewnÄ™trznych przegród budynku, warunki cieplno-wilgotnoÅ›ciowe, a także intensywność wymiany powietrza w pomieszczeniach, powinny uniemożliwiać powstanie zagrzybienia.
2. Do budowy należy stosować materiały, wyroby i elementy budowlane odporne lub uodpornione na zagrzybienie i inne formy biodegradacji, odpowiednio do stopnia zagrożenia korozją biologiczną.
3. Przed podjÄ™ciem przebudowy, rozbudowy lub zmiany przeznaczenia budynku, w przypadku stwierdzenia wystÄ™powania zawilgocenia i oznak korozji biologicznej, należy wykonać ekspertyzÄ™ mykologicznÄ… i na podstawie jej wyników - odpowiednie roboty zabezpieczajÄ…ce.
Dział IX
Ochrona przed hałasem i drganiami
§ 323.
1. Budynek i urzÄ…dzenia z nim zwiÄ…zane powinny być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby poziom haÅ‚asu, na który bÄ™dÄ… narażeni użytkownicy lub ludzie znajdujÄ…cy siÄ™ w ich sÄ…siedztwie, nie stanowiÅ‚ zagrożenia dla ich zdrowia, a także umożliwiaÅ‚ im pracÄ™, odpoczynek i sen w zadowalajÄ…cych warunkach.
2. Pomieszczenia w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej należy chronić przed hałasem:
1) zewnętrznym przenikającym do pomieszczenia spoza budynku,
2) pochodzącym od instalacji i urządzeń stanowiących techniczne wyposażenie budynku,
3) powietrznym i uderzeniowym, wytwarzanym przez użytkowników innych mieszkaÅ„, lokali użytkowych lub pomieszczeÅ„ o różnych wymaganiach użytkowych.
4) pogÅ‚osowym, powstajÄ…cym w wyniku odbić fal dźwiÄ™kowych od przegród ograniczajÄ…cych dane pomieszczenie.
§ 324.
Budynek, w którym ze wzglÄ™du na prowadzonÄ… w nim dziaÅ‚alność lub sposób eksploatacji mogÄ… powstawać uciążliwe dla otoczenia haÅ‚asy lub drgania, należy ksztaÅ‚tować i zabezpieczać tak, aby poziom haÅ‚asów i drgaÅ„ przenikajÄ…cych do otoczenia z pomieszczeÅ„ tego budynku nie przekraczaÅ‚ wartoÅ›ci dopuszczalnych, okreÅ›lonych w odrÄ™bnych przepisach dotyczÄ…cych ochrony Å›rodowiska, a także nie powodowaÅ‚ przekroczenia dopuszczalnego poziomu haÅ‚asu i drgaÅ„ w pomieszczeniach innych budynków podlegajÄ…cych ochronie przeciwhaÅ‚asowej i przeciwdrganiowej okreÅ›lonego w Polskich Normach dotyczÄ…cych dopuszczalnych wartoÅ›ci poziomu dźwiÄ™ku w pomieszczeniach oraz oceny wpÅ‚ywu drgaÅ„ na budynki i na ludzi w budynkach.
§ 325.
1. Budynki mieszkalne, budynki zamieszkania zbiorowego i budynki użytecznoÅ›ci publicznej należy sytuować w miejscach najmniej narażonych na wystÄ™powanie haÅ‚asu i drgaÅ„, a jeżeli one wystÄ™pujÄ… i ich poziomy bÄ™dÄ… powodować w pomieszczeniach tych budynków przekroczenie dopuszczalnego poziomu haÅ‚asu i drgaÅ„, okreÅ›lonych w Polskich Normach dotyczÄ…cych dopuszczalnych wartoÅ›ci poziomu dźwiÄ™ku w pomieszczeniach oraz oceny wpÅ‚ywu drgaÅ„ na budynki i na ludzi w budynkach, należy stosować skuteczne zabezpieczenia.
2. Budynki z pomieszczeniami wymagajÄ…cymi ochrony przed zewnÄ™trznym haÅ‚asem i drganiami należy chronić przed tymi uciążliwoÅ›ciami poprzez zachowanie odpowiednich odlegÅ‚oÅ›ci od ich źródeÅ‚, usytuowanie i uksztaÅ‚towanie budynku, stosowanie elementów amortyzujÄ…cych drgania oraz osÅ‚aniajÄ…cych i ekranujÄ…cych przed haÅ‚asem, a także racjonalne rozmieszczenie pomieszczeÅ„ w budynku oraz zapewnienie izolacyjnoÅ›ci akustycznej przegród zewnÄ™trznych okreÅ›lonej w Polskiej Normie dotyczÄ…cej wymaganej izolacyjnoÅ›ci akustycznej przegród w budynkach oraz izolacyjnoÅ›ci akustycznej elementów budowlanych.
§ 326.
1. Poziom haÅ‚asu oraz drgaÅ„ przenikajÄ…cych do pomieszczeÅ„ w budynkach mieszkalnych, budynkach zamieszkania zbiorowego i budynkach użytecznoÅ›ci publicznej, z wyłączeniem budynków, dla których jest konieczne speÅ‚nienie szczególnych wymagaÅ„ ochrony przed haÅ‚asem, nie może przekraczać wartoÅ›ci dopuszczalnych, okreÅ›lonych w Polskich Normach dotyczÄ…cych ochrony przed haÅ‚asem pomieszczeÅ„ w budynkach oraz oceny wpÅ‚ywu drgaÅ„ na ludzi w budynkach, wyznaczonych zgodnie z Polskimi Normami dotyczÄ…cymi metody pomiaru poziomu dźwiÄ™ku A w pomieszczeniach oraz oceny wpÅ‚ywu drgaÅ„ na ludzi w budynkach.
2. W budynkach, o których mowa w ust. 1, przegrody zewnÄ™trzne i wewnÄ™trzne oraz ich elementy powinny mieć izolacyjność akustycznÄ… nie mniejszÄ… od podanej w Polskiej Normie dotyczÄ…cej wymaganej izolacyjnoÅ›ci akustycznej przegród w budynkach oraz izolacyjnoÅ›ci akustycznej elementów budowlanych, wyznaczonej zgodnie z Polskimi Normami okreÅ›lajÄ…cymi metody pomiaru izolacyjnoÅ›ci akustycznej elementów budowlanych i izolacyjnoÅ›ci akustycznej w budynkach. Wymagania odnoszÄ… siÄ™ do izolacyjnoÅ›ci:
1) Å›cian zewnÄ™trznych, stropodachów, Å›cian wewnÄ™trznych, okien w przegrodach zewnÄ™trznych i wewnÄ™trznych, oraz drzwi w przegrodach wewnÄ™trznych - od dźwiÄ™ków powietrznych,
2) stropów i podÅ‚óg - od dźwiÄ™ków powietrznych i uderzeniowych,
3) podestów i biegów klatek schodowych w obrÄ™bie lokali mieszkalnych - od dźwiÄ™ków uderzeniowych.
3. Prowadzone w budynku przewody i kanaÅ‚y instalacyjne (w tym kanaÅ‚y wentylacyjne) nie mogÄ… powodować pogorszenia izolacyjnoÅ›ci akustycznej miÄ™dzy pomieszczeniami poniżej wartoÅ›ci wynikajÄ…cych z wymagaÅ„ zawartych w Polskiej Normie dotyczÄ…cej izolacyjnoÅ›ci akustycznej przegród w budynkach oraz izolacyjnoÅ›ci akustycznej elementów budowlanych.
4. W budynku mieszkalnym wielorodzinnym:
1) izolacja akustyczna stropów miÄ™dzymieszkaniowych powinna zapewniać zachowanie przez te stropy wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci akustycznych, o których mowa w ust. 2 pkt 2, bez wzglÄ™du na rodzaj zastosowanej nawierzchni podÅ‚ogowej,
2) należy unikać takich ukÅ‚adów funkcjonalnych, przy których pomieszczenia sanitarne jednego mieszkania przylegajÄ… do pokoju sÄ…siedniego mieszkania; jeżeli to wymaganie nie zostanie speÅ‚nione, Å›ciana miÄ™dzymieszkaniowa oddzielajÄ…ca pokój jednego mieszkania od pomieszczenia sanitarnego i kuchni sÄ…siedniego mieszkania, do której sÄ… mocowane przewody i urzÄ…dzenia instalacyjne, musi mieć konstrukcjÄ™ zapewniajÄ…cÄ… ograniczenie przenoszenia przez Å›cianÄ™ dźwiÄ™ków materiaÅ‚owych, co w szczególnoÅ›ci można uzyskać przy zastosowaniu Å›ciany o masie powierzchniowej nie mniejszej niż 300 kg/m2,
3) przy mocowaniu urzÄ…dzeÅ„ i przewodów instalacyjnych wewnÄ…trz mieszkania, stanowiÄ…cych jego wyposażenie techniczne, należy stosować zabezpieczenia przeciwdrganiowe niezależnie od konstrukcji i usytuowania przegrody, do której sÄ… mocowane,
4) w uzasadnionych przypadkach dopuszcza siÄ™ lokalizowanie:
a) urządzeń obsługujących inne budynki - w pomieszczeniach technicznych,
b) zakÅ‚adów usÅ‚ugowych wyposażonych w haÅ‚aÅ›liwe maszyny i urzÄ…dzenia,
c) zakÅ‚adów gastronomicznych i innych prowadzÄ…cych dziaÅ‚alność rozrywkowÄ…
- pod warunkiem zastosowania specjalnych zabezpieczeń przeciwdźwiękowych i przeciwdrganiowych, tak aby w najniekorzystniejszych warunkach ich użytkowania poziomy hałasu i drgań przenikających do pomieszczeń chronionych nie przekraczały wartości dopuszczalnych określonych w Polskiej Normie dotyczącej dopuszczalnego poziomu dźwięku w pomieszczeniach, zmierzonych zgodnie z Polską Normą dotyczącą metody pomiaru poziomu dźwięku w pomieszczeniach, oraz określonych w Polskiej Normie dotyczącej oceny wpływu drgań na ludzi w budynkach.
5. W pomieszczeniach budynków użytecznoÅ›ci publicznej, których funkcja zwiÄ…zana jest z odbiorem mowy lub innych pożądanych sygnaÅ‚ów akustycznych, należy stosować takie rozwiÄ…zania budowlane oraz dodatkowe adaptacje akustyczne, które zapewniÄ… uzyskanie w pomieszczeniach odpowiednich warunków okreÅ›lonych odrÄ™bnymi przepisami. Adaptacje akustyczne należy wykonywać z materiaÅ‚ów o potwierdzonych wÅ‚asnoÅ›ciach pochÅ‚aniania dźwiÄ™ku wyznaczonych zgodnie z PolskÄ… NormÄ… okreÅ›lajÄ…cÄ… metodÄ™ pomiaru pochÅ‚aniania dźwiÄ™ku przez elementy budowlane.
§ 327.
1. Zabrania siÄ™ sytuowania przy pomieszczeniach mieszkalnych pomieszczeÅ„ technicznych o szczególnej uciążliwoÅ›ci, takich jak szyby i maszynownie dźwigowe lub zsypy Å›mieciowe. Wymaganie to nie dotyczy przypadków, o których mowa w § 196 ust. 2 oraz w § 197 ust. 2 - przy nadbudowie lub adaptacji strychu na cele mieszkalne.
2. Instalacje i urzÄ…dzenia, stanowiÄ…ce techniczne wyposażenie budynku mieszkalnego, zamieszkania zbiorowego i użytecznoÅ›ci publicznej, nie mogÄ… powodować powstawania nadmiernych haÅ‚asów i drgaÅ„, utrudniajÄ…cych eksploatacjÄ™ lub uniemożliwiajÄ…cych ochronÄ™ użytkowników pomieszczeÅ„ przed ich oddziaÅ‚ywaniem.
3. Sposób posadowienia urzÄ…dzeÅ„, o których mowa w ust. 1, oraz sposób ich połączenia z przewodami i elementami konstrukcyjnymi budynku, jak również sposób połączenia poszczególnych odcinków przewodów miÄ™dzy sobÄ… i z elementami konstrukcyjnymi budynku, powinien zapobiegać powstawaniu i rozchodzeniu siÄ™ haÅ‚asów i drgaÅ„ do pomieszczeÅ„ podlegajÄ…cych ochronie lub do otoczenia budynku.
4. Åšciany i stropy oraz inne elementy budowlane pomieszczeÅ„ technicznych i garaży w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych i zamieszkania zbiorowego powinny mieć konstrukcjÄ™ uniemożliwiajÄ…cÄ… przenikanie z tych pomieszczeÅ„ haÅ‚asów i drgaÅ„ do pomieszczeÅ„ wymagajÄ…cych ochrony.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |