Polish English German
Baza firm Dodaj firmę
Zapisz się na bezpłatny newsletter:
  Twój e-mail:

Pochwal się swoim profesjonalizmem

 

E-learning
Podnoszenie kwalifikacji
Internetowa
giełda nieruchomości
aktualności
Poradnik ekspertów
formularz zapytaniaSektor mieszkaniowy (06.07.2005)

Sektor mieszkaniowy w krajach Europy nie ma charakteru niejednorodnego. Obok państw takich jak Dania, Finlandia czy Francja, wskazać można państwa dynamicznie nadrabiające wieloletnie zaległości (Grecja, Hiszpania, Portugalia oraz Irlandia), w których intensywność budowanych mieszkań od kilku już lat osiąga poziom ok. 10 mieszkań na 1 tys. mieszkańców. Z szacunków wynika jednak, że Irlandia, w której wskaźnik liczby budowanych mieszkań na 1 tys. mieszkańców w 2002 roku kształtował się na poziomie 15, w przypadku relacji porównania liczby mieszkań zamieszkanych na 1 tys. mieszkańców nie wykazuje zróżnicowania statystycznego w stosunku do sytuacji w Polsce.

 

Budownictwo mieszkaniowe w Polsce na wynajem stanowi nadal stosunkowo niewielką część statystycznych zasobów mieszkań o tym przeznaczeniu. Dominującą na rynku formą nowego budownictwa mieszkaniowego jest segment budownictwa własnościowego (przeciętnie ponad 85% udział w łącznych efektach ostatnich lat). Zasadniczą barierą ograniczającą popyt na rynku nowych mieszkań własnościowych jest nadal duża dysproporcja występująca pomiędzy możliwościami dochodowymi potencjalnych nabywców a stosunkowo wysoką ceną mieszkań. Przeciętna relacja miesięcznego wynagrodzenia netto do rynkowej ceny 1 m2 wynosi w Polsce nadal 0,6-0,8 m2.

Poziom dostępności dochodowej mieszkań - relacja ceny 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego (przeciętne ceny w danym okresie ogłaszane kwartalnie dla potrzeb wypłaty premii gwarancyjnej) i wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto (PLN).

 

 © Wszystkie prawa zastrzeżone
Żadna część jak i całość utworów zawartych na stronie www.ign.org.pl nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Instytutu Gospodarki Nieruchomościami www.ign.org.pl. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Instytutu Gospodarki Nieruchomościami lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Zamknij

Strona ign.org.pl używa plików cookies w celu ułatwienia korzystania ze strony oraz dostosowania treści do preferencji użytkownika. Jeśli nie zgadzasz się na zapisywanie tych plików na dysku Twojego komputera zmień ustawienia swojej przeglądarki. Przeglądając tą stronę zgadzasz się na używanie plików cookies zgodnie z aktualnie stosowanymi ustawieniami przeglądarki internetowej.