Polish English German
Baza firm Dodaj firmę
Zapisz się na bezpłatny newsletter:
  Twój e-mail:

Pochwal się swoim profesjonalizmem

 

E-learning
Podnoszenie kwalifikacji
Internetowa
giełda nieruchomości
aktualności
Poradnik ekspertów
formularz zapytaniaStrona główna | Rozmowa z ... | Wywiady z prezydentami miast | WYWIAD Z PREZYDENTEM MIASTA GLIWICE

WYWIAD Z PREZYDENTEM MIASTA GLIWICE

Instytut Gospodarki Nieruchomościami przeprowadził rozmowę z Panem Zygmuntem Frankiewiczem - Prezydentem Gliwic. Rozmawialiśmy o tym, co miasto robi dla swoich mieszkańców i jak to się stało, że w ostatnich latach Gliwice umocniły swoją pozycję wśród innych śląskich miast.

 

Zygmunt Frankiewicz, Prezydent Miasta Gliwice

Prezydent Miasta Gliwice

Ur. 19 czerwca 1955 w Gliwicach. Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Prezydent Gliwic nieprzerwanie od 1993 r. W 1979 ukończył studia na Politechnice Śląskiej, po których został pracownikiem naukowym tej uczelni (najpierw w Zakładzie Elektroniki Biomedycznej Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki, następnie w Katedrze Podstaw Systemów Technicznych na Wydziale Organizacji i Zarządzania). W 1987 uzyskał stopień doktora nauk technicznych, w 1994 obronił habilitację.

W latach 1990-2002 zasiadał w Radzie Miejskiej w Gliwicach, od lutego do września 1993 był jej przewodniczącym. W 1993 Rada Miejska powołała go na stanowisko Prezydenta Miasta. Należał do Kongresu Liberalno Demokratycznego i Unii Wolności, w 2001 był założycielem Platformy Obywatelskiej w Województwie Śląskim. Obecnie bezpartyjny.

W latach 1995 - 2001 i od 2003 pełni społecznie funkcję przewodniczącego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów - największego regionalnego stowarzyszenia samorządowego w Polskę, a od 2009 wiceprzewodniczącego World Technopolis Association - stowarzyszenia miast-technopoli z siedzibą Korei Południowej.

Jest jednym z najbardziej doświadczonych polskich samorządowców. Jego osiągnięcia zawodowe były wielokrotnie nagradzane. W 2010 r. za szczególne zasługi dla rozwoju posiej samorządności otrzymał z rąk Prezydenta RP Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

 

Instytut Gospodarki Nieruchomościami: Jakie czynności podjęło miasto w ostatnich latach, aby podnieść standard życia mieszkańców?

Zygmunt Frankiewicz, Prezydent Miasta Gliwice: W ostatnich latach Gliwice przeżywają bezprecedensowy boom inwestycyjny. Nie można rzetelnie przedstawić tego zjawiska bez prezentacji strategii rozwoju miasta realizowanej od kilkunastu lat. Na początku lat 90-tych nasze miasto było bowiem jednym z najbiedniejszych w ówczesnym Województwie Katowickim. Prawdziwym kołem zamachowym dla rozwoju ekonomicznego Gliwic było pozyskanie przed 15 laty, jak to określamy, „inwestora strategicznego" w postaci GM Opel. Wybór Gliwic przez Opla pociągnął za sobą lokalizację największej, jak się po latach okazało, podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Nie odbyło się to bez intensywnego lobbingu, podobnie zresztą jak w wypadku skrzyżowania autostrad A4 i A1. Dzisiaj mało kto pamięta, że pierwotnie zakładano, że autostrady przetną się z dala od Gliwic. Obecnie jesteśmy beneficjentami tych wydarzeń. Nasz budżet po latach prorozwojowych inwestycji w zaniedbaną infrastrukturę jest jednym z najwyższych w regionie i kraju. Chcę zaznaczyć, że przez te wszystkie lata nie przejadaliśmy środków, lecz mądrze je inwestowaliśmy, rozwiązując kolejne problemy. Poprawiliśmy układ komunikacyjny, jako jedni z pierwszych gruntownie, za setki milionów złotych zmodernizowaliśmy kanalizację, byliśmy pionierami w komercjalizacji i że tak powiem w uzdrawianiu służby zdrowia. Dzisiaj możemy korzystać z owoców tej polityki na szeroką skalę, poprawiając standard życia mieszkańców i to przy jednym z najniższych w Polsce poziomów zadłużenia. W ostatnich latach skupiliśmy się zatem na inwestycjach w infrastrukturę sportową i rekreacyjną. Wybudowaliśmy kilkanaście kompleksów boisk, basen olimpijski, a w tym roku kolejną (5 w mieście) krytą pływalnię. Kilka tygodni temu do użytku oddano nowoczesny stadion piłkarski. Inwestujemy w przestrzeń publiczną, rewitalizujemy tereny zielone, wyremontowaliśmy płytę Rynku i prowadzimy projekt rewitalizacji starego miasta. Inwestujemy w bazę edukacyjną. Można by długo wyliczać wszystkie korzystne zmiany, jakie zachodzą w Gliwicach.

Opel bardzo przyczynił się do dalszego rozwoju Gliwic

Opel przyczynił się do rozwoju Gliwic

 

Niedawno do użytku został oddany nowoczesny stadion piłkarski:

Stadion Piłkarski w Gliwicach

 

W mieście powstała piąta już kryta pływalnia:

Kolejna nowoczesna pływalnia powstała w Gliwicach

IGN: Czy wykonywane były w ostatnich latach przez miasto jakieś prace termo modernizacyjne w zarządzanym zasobie nieruchomości? Jakie to były działania oraz wydatkowane środki finansowe?

Z.F.: Od kilku lat prowadzimy ogromny projekt termomodernizacji obiektów publicznych, głównie oświatowych. W ostatnich latach poddaliśmy termomodernizacji kilkadziesiąt budynków przeznaczając na ten cel ponad 60 mln zł. Już ponad połowa gliwickich placówek oświatowych przeszła termomodernizacje a kolejne czekają na swoją kolej. Posługujemy się w tych inwestycjach pożyczkami Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach. Są one bardzo korzystnie oprocentowane, a część zadłużenia jest umarzana, pod warunkiem zainwestowania oszczędzonych pieniędzy w kolejne remonty. Od lat jesteśmy największym partnerem WFOŚ w Województwie Śląskim. Nasza współpraca była z resztą wielokrotnie nagradzana.

 

IGN: Wiele kroków podjętych lokalnie wpływa na cały region. Jakie korzyści z Państwa działań czerpie województwo?

Z.F.: Gliwice są bezsprzecznie jednym z regionalnych liderów. Powiem bez fałszywej skromności, że nasz sukces promieniuje na sąsiednie miasta. Wystarczy wspomnieć wzmiankowaną wcześniej strefę ekonomiczną, w której około połowa zatrudnionych pochodzi z ościennych miast. Działająca w mieście od półwiecza Politechnika Śląska, z którą doskonale współpracujemy, oddziałuje nie tylko na region, lecz na cały kraj. Ostatnio ukazały się badania pokazujące że prawie 8% prezesów polskich firm kształciło się właśnie na tej uczelni. Nasze niezwykle sprawne spółki komunalne obsługują również sąsiadów, którzy nigdy nie mogliby pozwolić sobie na doinwestowywanie ich w takim stopniu jak my to robimy. W przyszłym roku ruszy budowa hali widowiskowo sportowej Podium, która będzie najnowocześniejszym tego typu obiektem na Śląsku. Dzisiaj widać, że katowicki Spodek, jakkolwiek jest jedną z ikon regionu, nie spełnia już współczesnych wymagań. Coraz częściej wielkie prestiżowe imprezy omijają Śląsk i odbywają się w nowych halach w Łodzi czy Gdańsku. Podium jest zatem szansą dla całego regionu. Szansą, by nie wypaść z krajowej pierwszej ligi wydarzeń sportowych i kulturalnych. W tej dziedzinie powtarza się historia Stadionu Śląskiego - kiedyś największego w kraju, który nie ma dzisiaj szans konkurować ze stadionami powstałymi na Euro 2012.

W 2012 roku ruszy budowa hali widowiskowo-sportowej Podium, która stanie się nowoczesną alternatywą dla "wysłużonego" katowickiego Spodka:

Widowiskowo-sportowa hala Podium

 

IGN: Pełniona przez Pana funkcja nakłada liczne obowiązki i troski. Co w wykonywanej pracy budzi Pana największy niepokój?

Z.F.: Moje największe obawy budzi sytuacja, w której populistyczne działania rujnują często wieloletnie wysiłki wielu ludzi, by zrobić coś dobrego. Od lat obserwuję jak w naszym kraju dewaluuje się słowo „polityka". Kiedyś utożsamiane z działaniem na rzecz dobra wspólnego, dzisiaj coraz częściej kojarzone z bezproduktywnymi sporami. Przykłady tego mamy na wszystkich poziomach, od krajowego po lokalny. W swojej karierze wielokrotnie doświadczałem konsekwencji działania polityków krajowych, którzy jednym posunięciem pióra, jednym bezrozumnie wprowadzonym przepisem,  niweczyli pracę setek polskich samorządowców. Niestety tego typu zachowania pojawiły się również w Gliwicach po ostatnich wyborach do Rady Miejskiej, gdzie większościowa koalicja PO -PiS (sic!) z sesji na sesję coraz bardziej zaskakuje mnie swoją beztroską w forsowaniu szkodliwych populistycznych decyzji, za które zapłacą wszyscy mieszkańcy.

IGN: Bardzo dziękujemy za rozmowę.

 

 © Wszystkie prawa zastrzeżone
Żadna część jak i całość utworów zawartych na stronie www.ign.org.pl nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Instytutu Gospodarki Nieruchomościami www.ign.org.pl. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Instytutu Gospodarki Nieruchomościami lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Szanowni Państwo,

na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, zwanego dalej „Rozporządzeniem" informujemy, że:

  1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Instytut Gospodarki Nieruchomościami (zwany dalej IGN),
    ul. Mariacka 1, 40-014 Katowice
  2. W sprawach związanych z Pani/Pana danymi należy się kontaktować się z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: rodo@ign.org.pl
  3. Dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji przez IGN czynności wynikających z obowiązujących przepisów prawa i uchwalonego statutu.
  4. Dane osobowe będą  przetwarzane (przechowywane) do momentu wycofania zgody.
  5. Dane osobowe mogą być udostępnione przez IGN osobom upoważnionym oraz podmiotom, które wykażą prawnie uzasadnione interesy.
  6. W związku z przetwarzaniem przez IGN danych osobowych przysługuje Pani/Panu prawo do dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych.
  7. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Rozporządzenia.
  8. Administrator nie będzie podejmował wobec Pani/Pana zautomatyzowanych decyzji, w tym decyzji będących wynikiem profilowania.

 

Akceptuj Zamknij

Strona www.ign.org.pl używa plików cookies w celu ułatwienia korzystania ze strony oraz dostosowania treści do preferencji użytkownika. Jeśli nie zgadzasz się na zapisywanie tych plików na dysku Twojego komputera zmień ustawienia swojej przeglądarki. Przeglądając tą stronę zgadzasz się na używanie plików cookies zgodnie z aktualnie stosowanymi ustawieniami przeglądarki internetowej.