Polish English German
Baza firm Dodaj firmę
Zapisz się na bezpłatny newsletter:
  Twój e-mail:

Pochwal się swoim profesjonalizmem

 

E-learning
Podnoszenie kwalifikacji
Internetowa
giełda nieruchomości
aktualności
Poradnik ekspertów
formularz zapytaniaStrona główna | Poradnik ekspertów | Wentylacja w naszym domu.

Wentylacja w naszym domu. (2012-10-22)

Wentylacja w naszym domu.
autor: inż. Maciej Janicki - członek Stowarzyszenia Polska Wentylacja, menedżer Aereco Wentylacja Sp. z o.o.

Każdy, kto wymienił okna w swoim domu na nowoczesne, prawie idealnie szczelne –  z PVC lub drewniane doceni na pewno wygląd, trwałość i funkcjonalność nowej stolarki. Nie każdy jednak spodziewa się przy tym zmian w wentylacji naturalnej swojego domu w okresie grzewczym (od późnej jesieni do wczesnej wiosny).  Zastanówmy się, dlaczego szczelne okna mogą wpływać na wentylację, a także czy źle działający  system wentylacji można wspomóc?
Odpowiadając na tak postawione pytania, przedstawiamy poniżej  skutki braku właściwej wentylacji, zasady jej prawidłowego działania . Wskażemy  także - co  należy zrobić w przypadku, gdy zamontowane sa  już nowe, szczelne okna. Fotografia zmieszczona obok przedstawia wnętrze pokoju wiosną w mieszkaniu, w którym stolarka okienna została wymieniona przed okresem zimowym na szczelną. Widoczny efekt zagrzybienia nie jest niczym innym jak tylko wykorzystaniem praw fizyki przeciwko nam samym. Zawilgocenie czy grzyb, występujące na ścianach w mieszkaniach w większości przypadków, nie są efektem wad konstrukcyjnych i ocieplenia budynku, ale w głównej mierze są skutkiem gromadzenia się pary wodnej  i brakiem dopływu powietrza zewnętrznego do pomieszczeń. Gdy pary wodnej jest za dużo, zaczyna się ona skraplać, np. na dolnych częściach szyb.
Widocznymi efektami braku wentylacji są grzyb i pleśń na nadprożach i pod parapetem, zaparowane szyby czy nawiewanie powietrza poprzez kratki wywiewne w kuchni lub łazience.
Niewidoczne efekty braku wentylacji to uszczerbek na zdrowiu mieszkańców (uczulenia, choroby górnych dróg oddechowych, bóle głowy a nawet zatrucia tlenkiem węgla) oraz stopniowe niszczenie konstrukcji budynku – wnikanie wilgoci do ścian budynku.

Dlaczego tak się dzieje – czyli jak działa wentylacja naturalna?
Wentylacja polega na wymianie z pomieszczeń zużytego powietrza i wprowadzeniu w jego miejsce świeżego. Siłą napędową w wentylacji naturalnej (zwanej też grawitacyjną) jest różnica gęstości powietrza zimnego (świeżego na zewnątrz pomieszczeń) i ciepłego (obecnego wewnątrz pomieszczeń). Mówiąc wprost wentylacja naturalna działa prawidłowo tylko w okresie zimowym, kiedy na zewnątrz jest temperatura zdecydowanie niższa niż wewnątrz domu. Dodatkowe zmiany w wentylacji pomieszczeń może wprowadzić działanie wiatru na budynek – może on wzmocnić wentylację lub ją osłabić. W układzie wentylacji naturalnej powietrze zewnętrzne doprowadzamy do pomieszczeń mieszkalnych (pokój dzienny, sypialnia) nawiewnikami i usuwamy z  mieszkania sprawnymi kanałami wentylacyjnymi poprzez kratki wentylacyjne w kuchni, łazience lub wc. W celu zapewnienia prawidłowo działającej wentylacji musimy zadbać, aby pomiędzy pokojami pod skrzydłami drzwiowymi pozostawić szczeliny o wysokości 1 cm na całej szerokości drzwi, a dodatkowo w dolnej części drzwi łazienkowych, wc. i garderoby wykonać otwory o łącznej powierzchni 220 cm2. Równie ważne jest utrzymywanie w okresie zimowym odpowiedniej temperatury (minimum 18OC) we wszystkich pomieszczeniach w mieszkaniu. Zmniejszenie temperatury sprzyjać będzie powstawaniu niekorzystnych zjawisk tj. powstawanie pary na oknach czy zawilgoceń na ścianach.
Trzeba również pamiętać, że sprawność wentylacji w naszym domu zależy od przewodów wentylacyjnych potocznie nazywanych kominami – im są one wyższe tym wentylacja działa lepiej (w typowych blokach mieszkalnych na ostatnich kondygnacjach z reguły występują zaburzenia w usuwaniu powietrza w kuchni, łazience i w.c., co jest spowodowane również przez zbyt niskie przewody wentylacyjne). Aby wspomóc wywiew można zastosować tzw. nasady dachowe: niemechaniczne - stałe lub mechaniczne – obrotowe. Wspomagają one naturalny wywiew powietrza, jednak ich działanie jest uzależnione od wiatru i warunków atmosferycznych. Można również zastosować system wentylacji hybrydowej, która całkowicie przeciwdziała ciągom zwrotnym, niezależnie od temperatury, wiatru oraz pory roku w konsekwencji całkowicie usuwając przyczynę opisanych negatywnych zjawisk.

Mikrowentylacja w oknach
Działanie mikrowentylacji jest podobne do wietrzenia, zakłada bowiem świadome użytkowanie takiego okna, tzn. że mając takie okna sami musimy wiedzieć, kiedy mamy rozszczelnić okno a kiedy je zamknąć. Z reguły zapominamy o tym zamieniając nasz dom w szczelną puszkę bez dopływu powietrza, stwarzając zagrożenie powstania zawilgoceń lub zatruć - gdy mamy gazowy podgrzewacz wody z otwartą komorą spalania. Obecnie rozwiązanie takie (rozszczelnienie) nie jest dopuszczone przez prawo jako doprowadzenie powietrza do pomieszczeń.

Nawiewniki
Są to proste urządzenia wprowadzające odpowiednią ilość powietrza z zewnątrz do pomieszczeń mieszkalnych, biurowych lub kuchni. Umieszczane są tylko w górnej części okna lub obok okna w ścianie. Nawiewniki zostały tak skonstruowane, aby wpływ zimnego powietrza w okresie zimowym następował w górnej części pomieszczenia, gdzie gromadzi się powietrze cieplejsze. Dzięki temu mamy uczucie, że przez pomieszczenia przepływa powietrze o temperaturze pokojowej. Zgodnie z zasadami wentylacji naturalnej nawiewniki montujemy w pomieszczeniach „czystych” typu: pokoje dzienne i dziecięce, sypialnie oraz kuchnie. Nie wolno zastosować nawiewników w łazience. W tym pomieszczeniu napływ następuje poprzez kratkę w drzwiach, a wypływ powietrza odbywa się poprzez kratkę wentylacyjną do przewodu. W przypadku zastosowania nawiewników w łazience wykraplałaby się na nich para wodna i w efekcie mogłyby one zamarzać.
Najlepiej planować zakup okien wraz z nawiewnikami. Jednak w przypadku już zamontowanych okien można zakupić nawiewniki w serwisie producenta okien, w firmach zajmujących się dystrybucją nawiewników i systemów wentylacji, lub w firmach sprzedających urządzenia wentylacyjne.
Obecnie na rynku rozpowszechnione są dwa typy nawiewników: ciśnieniowe i higrosterowane. Działanie tych pierwszych, jak wskazuje ich nazwa, uzależnione jest od warunków atmosferycznych, czyli ciśnienia. Wymagają one naszej ingerencji w ustawienie przepływu powietrza. Jest już wiele takich  produktów na rynku, a  przy ich zakupie należy koniecznie sprawdzić czy posiadają one zabezpieczenie przeciw naporowi zbyt dużej ilości powietrza, np. przepustnicę w okapie. Tego typu nawiewniki najlepiej montować w kuchniach oraz pomieszczeniach gdzie wymagane jest ręcznie sterowane doprowadzenie powietrza np. z ogrzewaniem piecowym bądź kominkowym.
Działanie nawiewników higrosterowanych polega na „wyczuwaniu” pary wodnej w pomieszczeniu, w którym są zamontowane. Im więcej wilgoci tym bardziej się otwierają i doprowadzają więcej powietrza. Ten rodzaj nawiewników działa w pełni automatycznie bez potrzeby naszej ingerencji. Urządzenia te najlepiej zamontować z pokojach, sypialniach gdzie jako lokatorzy oczekujemy komfortu użytkowania (brak potrzeby regulacji).  W każdym nawiewniku mamy możliwość ręcznego zamknięcia (niecałkowitego).

Ogrzewanie a wentylacja
Wspomniana wyżej wilgoć nie tylko niszczy nasze mieszkanie, ale również jest powodem wzrostu opłat za ogrzewanie. Dzieje się tak dlatego, ponieważ podgrzewamy parę wodną zawartą w powietrzu w pomieszczeniu. Gdy pary jest za dużo zaczyna się ona wykraplać się np. na dolnych częściach szyb i możemy spodziewać się wzrostu zapotrzebowania na ciepło i związanych z jej zużyciem opłat. Gdy, poprzez odpowiednią wymianę powietrza, utrzymamy niski poziom wilgotności do 50%, możemy liczyć na mniejsze rachunki za ciepło.

Bezpośrednie korzyści zastosowania nawiewników

 • Brak możliwości wykroplenia się pary wodnej na oknach i nadprożach – w efekcie brak pleśni i grzyba;
 • Niskie koszty energii cieplnej w porównaniu do normalnego otwierania lub uchylania okien i ich rozszczelnienia;
 • Komfort cieplny w pomieszczeniach – brak uczucia „przeciągu” po dolnych partiach ciała (jak przy uchylonych oknach)
 • Nowoczesny, automatyczny i trwały system wentylacji;
 • W porównaniu do całej kwoty za coroczne usuwanie grzybów ze ścian, jednorazowy wydatek za nawiewniki nie jest wysoki i spłaca się po 2 latach użytkowania elementów.
 • W przypadku nawiewników higrosterowanych – automatyczne i bezobsługowe działanie całego systemu wentylacji naturalnej.

W przypadku zamontowanych już nowoczesnych szczelnych okien bez nawiewników jest możliwość ich domontowania. W doborze ilości i rodzajów urządzeń pomoże na pewno przeszkolony montażysta, doradzając, jaki element i gdzie powinien być zamontowany. Podobnie jest z zastosowaniem nasad hybrydowych, jednak w tym przypadku niezbędne jest opracowanie projektu przez osobę z uprawnieniami budowlanymi w specjalności sanitarnej oraz montaż przez wyspecjalizowaną firmę.

Tab. nr 1 Rodzaje nawiewników.

NAWIEWNIKI  CIŚNIENIOWE

„Automatyczne” nawiewniki, w których automatyzm polega na zmianie dopływu powietrza na podstawie różnicy temperatur i ciśnienia powietrza, czyli tak jak w przypadku nieszczelności. W efekcie to użytkownik jest zmuszony ręcznie ustawić przepustnicę manualną w danym pomieszczeniu, tak aby dostarczyć odpowiednią ilość powietrza. Tylko nieliczne nawiewniki wyposażone są w element wyrównujący ciśnienie.

Zalety:    cena (20 – 250 złotych bez montażu), prostota budowy.

Wady:     sterowanie ręczne (otwarte – zamknięte), w niektórych modelach brak możliwości skutecznego odczyszczenia, niska energooszczędność – musimy pamiętać o ich zamknięciu kiedy opuszczamy pomieszczenie, słabe wytłumienie akustyczne.

Cena:     40 – 250 złotych netto za nawiewnik bez montażu, montaż w ścianie – od 100 zł, w oknie od – 50 zł;

Rodzaje:  okienne - tzw. wkłady wszybowe, czyli nawiewniki umieszczone zamiast fragmentu górnej części szyby; okienne w ramie lub skrzydle okna; nawiewniki ścienne;

NAWIEWNIKI  HIGROSTEROWANE - AUTOMATYCZNE

Jako jedyne na polskim rynku nawiewniki automatyczne, które wykorzystują zasadę higrosterowania. Polega ona na wykorzystaniu siły wilgoci gromadzącej się w pomieszczeniach. Ponieważ wilgoć wytwarzana jest w mieszkaniach podczas działalności człowieka, występuje wtedy największe zapotrzebowanie na wymianę zużytego na „świeże” powietrze z zewnątrz (człowiek podczas normalnej działalności wytwarza ok. 100 gramów pary wodnej na godzinę a podczas kąpieli ok. 2000 gramów na godzinę).

Regulacja za pomocą wilgoci tzw. higrosterowanie następuje poprzez umieszczone wewnątrz nawiewnika taśmy poliamidowe – wymiana powietrza wzrasta gdy w pomieszczeniu występuje wilgoć (czyli kiedy przebywa w nim człowiek), a maleje gdy wilgoć została usunięta z pomieszczenia.

Zalety:    automatyczne sterowanie dopływu powietrza – poziomem wilgotności względnej wewnątrz pomieszczenia, oszczędzanie ciepła dzięki oddzielnemu sterowaniu dopływu powietrza do pomieszczeń wg faktycznych potrzeb, możliwość zastosowania całego systemu higro – nawiewniki i kratki wywiewne higrosterowane (duża redukcja strat ciepła), możliwość dodatkowego zastosowania centralnej wentylacji mechanicznej wyciągowej.

Wady:     cena kompletu z wytłumieniem akustycznym, tylko trzy kolory elementów wewnętrznych w standardzie;

Cena:     od 139 do 295 złotych netto za nawiewnik bez montażu, montaż w ścianie – od 100 zł, w oknie od 50 zł;

Rodzaje:  okienne w ramie lub skrzydle okna, z możliwością dodatkowego wytłumienia akustycznego; nawiewniki ścienne;

 © Wszystkie prawa zastrzeżone
Żadna część jak i całość utworów zawartych na stronie www.ign.org.pl nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Instytutu Gospodarki Nieruchomościami www.ign.org.pl. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Instytutu Gospodarki Nieruchomościami lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Szanowni Państwo,

na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, zwanego dalej „Rozporządzeniem" informujemy, że:

 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Instytut Gospodarki Nieruchomościami (zwany dalej IGN),
  ul. Mariacka 1, 40-014 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/Pana danymi należy się kontaktować się z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: rodo@ign.org.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji przez IGN czynności wynikających z obowiązujących przepisów prawa i uchwalonego statutu.
 4. Dane osobowe będą  przetwarzane (przechowywane) do momentu wycofania zgody.
 5. Dane osobowe mogą być udostępnione przez IGN osobom upoważnionym oraz podmiotom, które wykażą prawnie uzasadnione interesy.
 6. W związku z przetwarzaniem przez IGN danych osobowych przysługuje Pani/Panu prawo do dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych.
 7. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Rozporządzenia.
 8. Administrator nie będzie podejmował wobec Pani/Pana zautomatyzowanych decyzji, w tym decyzji będących wynikiem profilowania.

 

Akceptuj Zamknij

Strona www.ign.org.pl używa plików cookies w celu ułatwienia korzystania ze strony oraz dostosowania treści do preferencji użytkownika. Jeśli nie zgadzasz się na zapisywanie tych plików na dysku Twojego komputera zmień ustawienia swojej przeglądarki. Przeglądając tą stronę zgadzasz się na używanie plików cookies zgodnie z aktualnie stosowanymi ustawieniami przeglądarki internetowej.