Polish English German
Baza firm Dodaj firmę
Zapisz się na bezpłatny newsletter:
  Twój e-mail:

Pochwal się swoim profesjonalizmem

 

E-learning
Podnoszenie kwalifikacji
Internetowa
giełda nieruchomości
aktualności
Poradnik ekspertów
formularz zapytaniaStrona główna | Aktualności | Firmy nie chcą zapuszczać korzeni na obcym gruncie

Firmy nie chcą zapuszczać korzeni na obcym gruncie (2018-03-05)

Lokalne władze uważają, że ustawa o gospodarce nieruchomościami utrudnia sprzedaż publicznych działek i hamuje inwestycje. I namawiają posłów i resort rozwoju na nowelizację przepisów.

Inicjatorem zmian jest zrzeszający ok. 300 jednostek Związek Miast Polskich (ZMP). To w jego imieniu władze Radomia wyszły z propozycją nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. 1997 nr 115 poz. 741), która w obecnym kształcie obowiązuje od sierpnia ub.r. Zdaniem lokalnych władz przepisy są szkodliwe zarówno dla nich samych, jak i inwestorów, o których zabiegają.

Jak walka z korupcją zatrzymała inwestycje

Chodzi o możliwość zbywania nieruchomości publicznych na rzecz osób użytkujących je na podstawie wieloletnich umów dzierżawy. Artykuł 37 ustawy wprowadza generalną zasadę, że nieruchomości stanowiące własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego są zbywane lub oddawane w użytkowanie wieczyste w formie przetargu. Ten sam artykuł dopuszcza jednak wyjątkowe sytuacje, w których przetarg nie jest potrzebny (np. jeśli zbycie następuje w drodze zamiany lub darowizny, gdy sprzedaż nieruchomos´ci następuje na rzecz jej użytkownika wieczystego).

Do czasu nowelizacji przepisów sytuacja mogła wyglądać następująco: do gminy zgłaszał się inwestor i potencjalny pracodawca. Umawiał się z władzami gminy, że wydzierżawi od niej grunty pod jakąś inwestycję (często z potężnym rabatem). Potem nieruchomość mogła być mu sprzedana przez gminę z wolnej ręki - pod warunkiem, że przedsiębiorca ze swojej strony dopełnił warunków umowy, czyli np. zatrudnił deklarowaną liczbę pracowników (w grę wchodzić też mógł czas, na jaki zawarto umowę dzierżawy).

Mimo zapewnień władz lokalnych, że cały proces był transparentny i przejrzysty, PiS uznał, że przepisy są zbyt korupcjogenne. Dlatego w ubiegłym roku je zmieniono. Dziś bezprzetargowe zbycie nieruchomości nie zależy już np. od czasu, na jaki zawarto umowę dzierżawy, ale od tego, jak długo faktycznie ona trwa. Ustawa mówi o minimum 10 latach nieprzerwanego użytkowania.

- Wcześniej gmina miała przywilej sprzedaży nieograniczony okresem dotychczasowej dzierżawy. Teraz moment zbycia nieruchomości wydłuża się do 10 lat, co pozbawia inwestora możliwości wcześniejszego nabycia gruntu od gminy, nawet jeśli deklarowana inwestycja i miejsca pracy powstały. To zniechęca przedsiębiorców. A wiadomo przecież, że sieci handlowe, fabryki, montownie etc. chętniej wykładają pieniądze na inwestycje na swoich gruntach, a nie tych dzierżawionych - wyjaśnia Marek Wójcik z ZMP.

Więcej informacji: „Firmy nie chcą zapuszczać korzeni na obcym gruncie"

Autor: Tomasz Żółciak

Gazeta Prawna

Poznaj składkę ubezpieczenia wypełniając poniższy formularz:

Zawierając umowę ubezpieczenia za pośrednictwem Instytutu Gospodarki Nieruchomościami możesz dodatkowo zarobić 8 % od wartości składki ubezpieczeniowej!

 © Wszystkie prawa zastrzeżone
Żadna część jak i całość utworów zawartych na stronie www.ign.org.pl nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Instytutu Gospodarki Nieruchomościami www.ign.org.pl. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Instytutu Gospodarki Nieruchomościami lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Zamknij

Strona ign.org.pl używa plików cookies w celu ułatwienia korzystania ze strony oraz dostosowania treści do preferencji użytkownika. Jeśli nie zgadzasz się na zapisywanie tych plików na dysku Twojego komputera zmień ustawienia swojej przeglądarki. Przeglądając tą stronę zgadzasz się na używanie plików cookies zgodnie z aktualnie stosowanymi ustawieniami przeglądarki internetowej.