Polish English German
Baza firm Dodaj firmę
Zapisz się na bezpłatny newsletter:
  Twój e-mail:

Pochwal się swoim profesjonalizmem

 

E-learning
Podnoszenie kwalifikacji
Internetowa
giełda nieruchomości
aktualności
Poradnik ekspertów
formularz zapytaniaStrona główna | Aktualności | Służebność gruntowa to nie najem

Służebność gruntowa to nie najem (2018-01-08)

Przychody z odpłatnej służebności gruntowej nie mogą być opodatkowane ryczałtem przewidzianym dla najmu.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną podatnika, który spierał się z fiskusem o sposób opodatkowania PIT zysków z odpłatnej służebności gruntowej.

Z wniosku o interpretację wynikało, że podatnik z żoną popisali umowę ze spółką ustanawiającą nieograniczoną w czasie odpłatną służebność gruntową. Z umowy wynikało, że małżonkowie jako właściciele gruntu będą co miesiąc otrzymywać 5000 zł. Miało być to wynagrodzenie z tytułu tej służebności, płatne do 15. dnia każdego miesiąca.

Podatnik uważał, że zyski z odpłatnej służebności gruntowej mogą być opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym, z którego można skorzystać przy najmie. Przekonywał, że przepis ustanawiający zryczałtowaną stawkę odnosi się m.in. do umów o podobnym charakterze do umowy najmu, podnajmu, dzierżawy itd. W jego ocenie umowa o ustanowienie służebności gruntowej jest podobna do najmu, ze względu na podobny cel zawarcia i występujące skutki ekonomiczne.

Fiskus tego nie potwierdził. Zgodził się, że źródłem przychodów, które mogą podlegać opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oprócz umów najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, są także inne umowy o podobnym charakterze. Nie miał jednak wątpliwości, że umową o podobnym charakterze nie jest odpłatna służebność gruntowa.

Więcej informacji: „Służebność gruntowa to nie najem"

Źródło: Rzeczpospolita

Poznaj składkę ubezpieczenia wypełniając poniższy formularz:

Zawierając umowę ubezpieczenia za pośrednictwem Instytutu Gospodarki Nieruchomościami możesz dodatkowo zarobić 8 % od wartości składki ubezpieczeniowej!

 © Wszystkie prawa zastrzeżone
Żadna część jak i całość utworów zawartych na stronie www.ign.org.pl nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Instytutu Gospodarki Nieruchomościami www.ign.org.pl. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Instytutu Gospodarki Nieruchomościami lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Zamknij

Strona ign.org.pl używa plików cookies w celu ułatwienia korzystania ze strony oraz dostosowania treści do preferencji użytkownika. Jeśli nie zgadzasz się na zapisywanie tych plików na dysku Twojego komputera zmień ustawienia swojej przeglądarki. Przeglądając tą stronę zgadzasz się na używanie plików cookies zgodnie z aktualnie stosowanymi ustawieniami przeglądarki internetowej.