Polish English German
Baza firm Dodaj firmę
Zapisz się na bezpłatny newsletter:
  Twój e-mail:

Pochwal się swoim profesjonalizmem

 

E-learning
Podnoszenie kwalifikacji
Internetowa
giełda nieruchomości
aktualności
Poradnik ekspertów
formularz zapytaniaStrona główna | Aktualności | Zniesienia limitów dla mikro mieszkań nie będzie

Zniesienia limitów dla mikro mieszkań nie będzie (2017-08-07)

Choć małe mieszkania, których powierzchnia nie przekracza 20 m2, cieszą się od paru lat niesłabnącą popularnością, resort infrastruktury nie zdecydował się na wprowadzenie przepisów umożliwiających uznawanie ich za lokale mieszkalne.

Nowelizowane właśnie rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2015 r. poz. 1422 ze zm. - dalej r.w.t.) obliguje, by dziś w danym mieszkaniu był co najmniej jeden pokój o powierzchni nie mniejszej niż 16 m2. Rozporządzenie określa również wymogi dotyczące minimalnej szerokości pokoju sypialnego i kuchni w mieszkaniu - uzależniając je odpowiednio od liczby osób w nich przebywających oraz liczby pokoi w mieszkaniu.

Sumując wszystkie nakazy i zakazy, aktualnie, aby kawalerka spełniała wszystkie prawne wymogi, jej wielkość nie może być mniejsza niż 24 m2.

- Przepis ograniczający metraż jest często obchodzony przez deweloperów, którzy sprzedają je jako lokale użytkowe - zauważyli Paweł Kobyliński oraz Mirosław Suchoń w interpelacji do ministerstwa budownictwa.

W piśmie zapytali, czy rząd ma zamiar znieść limity dotyczące wielkości mieszkań. W odpowiedzi, której udzielił Tomasz Żuchowski, wiceminister budownictwa, wskazano, że r.w.t. się zmieni, ale nie w kierunku, w którym zmierza pytanie.

- W nowelizacji zrezygnowano z dotychczasowych regulacji dotyczących określania minimalnej szerokości i powierzchni pomieszczeń w mieszkaniu, wprowadzając w ich miejsce wymóg minimalnej powierzchni użytkowej mieszkania wynoszącej 25 m2 - odpowiedział minister Tomasz Żuchowski.

Więcej informacji: „Zniesienia limitów dla mikro mieszkań nie będzie"

autor: Anna Krzyżanowska

Gazeta Prawna

Poznaj składkę ubezpieczenia wypełniając poniższy formularz:

Zawierając umowę ubezpieczenia za pośrednictwem Instytutu Gospodarki Nieruchomościami możesz dodatkowo zarobić 8 % od wartości składki ubezpieczeniowej!

 © Wszystkie prawa zastrzeżone
Żadna część jak i całość utworów zawartych na stronie www.ign.org.pl nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Instytutu Gospodarki Nieruchomościami www.ign.org.pl. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Instytutu Gospodarki Nieruchomościami lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Zamknij

Strona ign.org.pl używa plików cookies w celu ułatwienia korzystania ze strony oraz dostosowania treści do preferencji użytkownika. Jeśli nie zgadzasz się na zapisywanie tych plików na dysku Twojego komputera zmień ustawienia swojej przeglądarki. Przeglądając tą stronę zgadzasz się na używanie plików cookies zgodnie z aktualnie stosowanymi ustawieniami przeglądarki internetowej.