Polish English German
Baza firm Dodaj firmę
Zapisz się na bezpłatny newsletter:
  Twój e-mail:

Pochwal się swoim profesjonalizmem

 

E-learning
Podnoszenie kwalifikacji
Internetowa
giełda nieruchomości
aktualności
Poradnik ekspertów
formularz zapytaniaStrona główna | Aktualności | Wzrośnie podatek od domów i mieszkań

Wzrośnie podatek od domów i mieszkań (2017-07-14)

Stawki maksymalne podatku od nieruchomości w 2018 r. wzrosną o 1,9 proc., czyli o wskaźnik inflacji. Oznacza to wzrost obciążeń dla właścicieli gruntów i budynków.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego podał wczoraj, że inflacja w I półroczu 2017 r. w stosunku do I półrocza 2016 r. wyniosła 1,9 proc. Jest to jednocześnie wskaźnik, o który waloryzowane są stawki maksymalne podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych oraz opłat lokalnych (miejscowej, uzdrowiskowej, targowej, reklamowej). Co roku ogłasza je minister finansów w specjalnym obwieszczeniu. My przeliczyliśmy je już dziś.

Nominalnie największe podwyżki czekają właścicieli samochodów ciężarowych (o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony) - od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych więcej.

Właściciele mieszkań i domów jednorodzinnych zapłacą niewiele więcej niż w tym roku. Stawka maksymalna od gruntów (niezwiązanych z prowadzeniem firmy) w 2018 r. wzrośnie bowiem o 1 grosz za 1 mkw. powierzchni. W przypadku działki o powierzchni 1000 mkw. oznacza to wzrost podatku o 10 zł.

Podobnie będzie z mieszkaniami i domami. Stawka od budynków lub lokali mieszkalnych wzrośnie w przyszłym roku również o 1 grosz za 1 mkw. powierzchni użytkowej. Ale jeśli podatnik ma dodatkowo miejsce postojowe w budynku (i jest na nie odrębna księga wieczysta), to stawka za nie wzrośnie o 14 groszy za 1 mkw. powierzchni użytkowej. Za 50-metrowe mieszkanie i 20-metrowe miejsce postojowe trzeba więc będzie zapłacić 3,3 zł więcej niż w tym roku.

Więcej informacji: „Wzrośnie podatek od domów i mieszkań"

Autor: Łukasz Zalewski

Gazeta Prawna

Poznaj składkę ubezpieczenia wypełniając poniższy formularz:

Zawierając umowę ubezpieczenia za pośrednictwem Instytutu Gospodarki Nieruchomościami możesz dodatkowo zarobić 8 % od wartości składki ubezpieczeniowej!

 © Wszystkie prawa zastrzeżone
Żadna część jak i całość utworów zawartych na stronie www.ign.org.pl nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Instytutu Gospodarki Nieruchomościami www.ign.org.pl. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Instytutu Gospodarki Nieruchomościami lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Zamknij

Strona ign.org.pl używa plików cookies w celu ułatwienia korzystania ze strony oraz dostosowania treści do preferencji użytkownika. Jeśli nie zgadzasz się na zapisywanie tych plików na dysku Twojego komputera zmień ustawienia swojej przeglądarki. Przeglądając tą stronę zgadzasz się na używanie plików cookies zgodnie z aktualnie stosowanymi ustawieniami przeglądarki internetowej.